Фондация ”Обществен дарителски фонд”
Сметка в банка ОББ
BG95UBBS80021067448240
Задължително да бъде посочено основание: Дарение за църквата в с.Батошево
Ке страда България, ке страда, оти сме безверници. Спомням си тези пророчески думи на Ванга, винаги когато ни сполети бедствие, независимо дали с участието на нас, хората или само на природата.
Този път нахлуха в мислите ми пред църквата “Св.Димитър” в с.Батошево.
Посещението беше по покана на кмета Недьо Маринов:”Виждам, че вестникът огласява проблемите на църквите в нашата община и помага за намирането на средства за тяхното ремонтиране, елате да видите и да помогнете, и на нашата църква. Тя е в много тежко състояние и ако не се намерят средства за нейния ремонт, ще се срути.”
Много малко е информацията за църквата “Св.Димитър” в с.Батошево.
“Неизвестно откога селото разполагало с храм, посветен на “Св. Димитър”. Запомнени свещеници в него са били поп Гергин, поп Илю, поп Кою и хаджи поп Станчо. В самия край на ХVIII в., по време на кърджалийските размирици в Османската империя, църквата на с. Батошево била ограбена и опожарена.
Вероятно през второто десетилетие на ХIХ в. (около 1817 г.) селяните възобновили храма си, но този път той бил малък, дървен и полувкопан в земята. Намирал се на 4-5 м. източно от олтара на сегашния храм, който бил построен през 1864 г. В него служили хаджи поп Станчо, поп Кою, поп Пенко и поп Кръстю”, пише сайта “опознай.бг”.
Уикипедия уточнява, че: “Строежът на църквата, по разрешение на турската власт, започва през 1864г. В западната част са построени стаи, служещи за килийно училище. Църквата е пострадала през 1876г. по време на Априлското въстание и е възобновена след Освобождението.”
Кога е била отново възобновена, не се знае. Но сегашният й вид доказва, че много дълго време никой не се интересувал от нея.
Още отдалеко се виждаха процепите между разместените плочи на покрива. През тях преминаваше светлината, а със сигурност и дъжда в църквата. Поисках да влезем вътре, за да видим в какво състояние са иконите и цялата църковна утвар /сборът от различните предмети, които се употребяват в литургията/, но кметът каза, че църквата стои заключена.
„Не пускаме хората, защото виждате в какво състояние е покрива, всеки момент може да падне …Иконите са размити от дъждовете“, аргументира отказа заяви Недьо Маринов.
Съмненията му се потвърждаваха и от външните стени на църквата, в които се забелязваха големи пукнатини.
Потърсена ли е помощ за ремонта?
„Аз съм четвърта година кмет. Интересувал съм се много за начините, по които може да намерим средства за ремонт. Наши хора от селото, ходиха при владиката, но той казал, че няма пари. Тогава аз се заех да търся помощ. Горското ми доставиха 9 кубика трупи. Вчера ми представиха документа да дарение. Очаквам още 12 кубика. Нужни са ни пари за покрива. Аз съм се занимавал със строителство, ще съберем още хора, които разбират от тази работа, поне да не даваме пари за майстори. Може би ще се наложи да потърсим майстор за ремонта на кубето на църквата. Минка Андреева от Горна Росица обеща да даде багер, с който да свалим плочите от покрива и после да ги пренаредим. Свалихме и кръста, защото беше паднал. В момента в банковата сметка имаме около 6 хил.лв. Трябва да съберем още поне до 20 хил.лв., за да направим ремонта. Той трябва да стане до есента. Ще поискам от кмета д-р Иванов да съдейства за специалист, който да дойде, да огледа състоянието на покрива и да каже какво трябва да се прави по-нататък. Но пари трябва да намерим, затова потърсихме и помощта на в.“Росица“ да представим проблема и дано повече хора да прочетат и направят дарения – кой колкото може, за да спасим църквата. Престъпление ще е, ако се допуснем църквата да се събори събори“, заяви кметът на с. Батошево Недьо Маринов.