РУЖА ЛЮБЕНОВА
Търговската верига Лидл в Габрово въвежда автомат за приемане на използвани пластмасови бутилки и кенове за напитки. Това нововъведение прави и веригата Кауфланд в някои свои магазини, но за габровския засега няма потвърждение.
Повече за автоматите в хипермаркета Лидл съобщи Слав Соколов от пресцентъра му. „За да бъдат стимулирани да рециклират повече, клиентите ще получават ековаучер на стойност 5 стотинки за всяка върната опаковка…
Приемат се пластмасови бутилки до 3 л от PET материал и метални кенове. Не се приемат пластмасови бутилки от мляко и млечни продукти, олио, зехтин и оцет, както и пластмасови бутилки и метални кенове, които съдържат течности, деформирани са или замърсени.
За всяка върната бутилка или кен клиентът получава 5 ст. В зависимост от върнатото количество, автоматът отпечатва ековаучер за съответната обща сума, който може да се ползва при пазаруване в Лидл.
Максималната стойност на един ековаучер е 2 лв. (при върнати 40 бутилки/кенчета). Ако клиентът върне 40 броя бутилки/кенове, машината автоматично издава ековаучер за 2 лв., а той може да продължи да връща. Накрая ще получи нов ековаучер за бройките над 40.
Ековаучерът може да се използва само при покупка над 10 лв. Той е валиден за срок от 90 дни от датата на издаването му и може да се ползва само в магазина, в който е получен.
Изключение: Ековаучерът не може да бъде използван за покупки само на тютюн или тютюневи изделия, дори стойността им да надвишава 10 лв. Той може да бъде използван само ако освен тютюневи изделия, клиентът е закупил и други продукти.”
На 28 март представители на магазините демонстрираха пред журналисти как работят специалните машини за рециклиране. Съоръженията са разположени в общо 15 магазина на двете компании в 9 български града. Сред тях са София, Пловдив, Варна, Габрово, Добрич и Монтана.
Машините дават възможност на клиентите на двете вериги в тези градове лесно и бързо да върнат използваните от тях опаковки от напитки на мястото, където ежедневно пазаруват, като едновременно с това допринасят за опазването на околната среда.”
Ще припомним, че според специалисти, от 50-те години на миналия век до днешни дни е произведена приблизително 8 млрд тона пластмаса. По-голямата част от това количество все още е някъде по планетата, защото са му необходими хиляди години за да се разгради. От изхвърлените 5,8 млрд тона пластмаса, само 9% е рециклирана. Ежегодно, почти половината от цялата произведена пластмаса се използва за опаковки на продукти. От опаковки на шампоан до кофички кисело мляко, европейците произвеждат средно по 31 кг пластмасови отпадъци годишно на глава от населението.