ВЕНКА ПЕТРОВА, председател на НЧ “Зора-1908“
Всеки жител от близкото минало на с. Ловнидол знае името на з.у. Георги Гализов. То е свързано не само с ролята му на директор в НОУ “Кирил и Методий“ в селото. То е свързано с краеведческата му работа и отпечатването на пишеща машина на около 10 тома, касаещи историята на с. Ловнидол, родовете, политическите и културни събития в селото.
През 1986 година той написва “Кратка история на с. Ловнидол“, като се опитва да синтезира най-важното от миналото на селото. Навярно чувствайки приближаващата се към него кончина, той подарява по един екземпляр от книгите на НЧ “Зора-1908“. Случилата се през 1989 година “промяна“ и преходът към ново общество, трудностите във икономически и културен план, водят до забвение на трудовете на з.у. Георги Гализов.
Много от хората в селото, милеещи за неговата история, си бяха направили ксерокопия от книгите му. Така направих и аз, когато се върнах от странстване по чужбините. През 2018 година бях избрана за председател на читалището и заедно с всички необходими тогава дейности (вървеше пререгистрация на читалищата) от главата ми не излизаха книгите на з.у. Георги Гализов. Ползвахме ги като справочник, когато се налагаше да се обърнем към историята на селото. От тези книги извадихме на бял свят и историята на читалището, когато чествахме 110-годишнината му, в тези книги намерихме информация, че гробът на Минко Гализов е в църковния двор, от тях научихме за съдбата на Ботевия четник – Дончо Русинов, и за депутата от БЗНС Христо Маринов. Но това сякаш не беше достатъчно.
Машинописните страници избледняваха с времето, хартията остаряваше и аз знаех, че все някога ще загубим тази така ценна информация. Беше нужно да набираме текста на компютър. Помощта дойде от новата секретарка на читалището Стоянка Кунчева Ганчева, която бързо усвояваше новата техника. И започнахме… През 2016 година създадохме Фейсбук групата „Lovnidol, Bulgaria” и започнахме да публикуваме снимки от историята на селото. И някак много бързо се включиха много хора в тази инициатива. Без тях тази книга нямаше да изглежда така, както е сега. Всяка дума на Георги Гализов, която можехме да илюстрираме с фотография, ставаше два пъти по-ценна. Защото фотографията беше доказателството за едно или друго събитие.
Ще се опитам да изброя някои от нашите помощници и съмишленици, но със сигурност и ще забравя някого: Красимира Стоянова, Гергина Георгиева, Тодорка Михова, Тотка Хаджийска, Валя Дончева, Събка Карагьозова, Пена Маринова, Минка Колева, Ивана Велева, Цветана Петкова Проданова (Хаджирачева), Лиляна Колева, Надежда Йорданова, Валентина Ранковска, Стоян Марков, Тотка Георгиева, Цанко Ганчев, Цветан Цвятков, Бонка Иванова, Стою Цонев, Данаил Христов и други. Много голяма роля изигра и Държавен архив гр. Габрово. Самият Георги Гализов беше предал там много снимки, дипломи и награди. Дали се е надявал, че някое следващо поколение ще прояви интерес към историята на селото?
В книгата не е изменено нищо, написано от Георги Гализов, с изключение на глаголните времена. Описанието на снимките е написано с наклонен шрифт, това е допълнено от нас. Това е книга, както за личностите на Ловнидол, оставили следа във времето, така и за обикновените хора. Защото историята се гради не от отделни личности, а от цял народ. Затова тук ще намерите снимки на много селяни от Ловнидол.
И ако Георги Гализов може от някъде сега да ни види, би се зарадвал от сърце, но не би и пропуснал да ни каже: “Деца мои, защо не се захващате и с голямата книга за историята на селото?“. Е, живот и здраве – ще се захванем някога в близко бъдеще.
Книгата пристигна при нас от печатница “Екс-прес“ гр. Габрово само един ден преди провеждане на годишното събрание на Читалището. И като видях как бързо изчезват екземпляри, как хората купуват по 2-3 броя, за да дадат на свои приятели и роднини, разбрах – не всичко е загубено. Народната памет е жива! Хората искат да знаят своето минало! И бях много горда, от това, което сме направили.
Книгата е на разположение в читалищната библиотека на с. Ловнидол. Може да я получите на място. За други населени места ще изпращаме екземпляри по пощата или по куриерски фирми.
Милена Иванова: Благодаря ти, Венка!
Като кметски наместник на с. Ловнидол изказвам своята благодарност на председателя на НЧ „Зора – 1908“ Венка Петрова за огромния труд и голямата всеотдайност, които тя положи, за да бъде отпечатана кратката история на селото, написана от заслужилия учител Георги Гализов.
Изданието е ценно с това, че, като завещание, остава в книга историята на нашето китно село на поколения ловнидолчани. Жителите на селото и техните наследници заслужават да знаят за миналото на родното си място. А това нямаше да бъде възможно без Венка. Гордеем се, че имаме такъв радетел в с. Ловнидол. Благодаря ти, Венка !
Данаил Христов: Всичко е възможно, стига да има желание!
След разчистването на гроба на опълченеца Минко Гализов – Комитата, след преснимането и размножаването на неговите спомени, след поставянето на паметна плоча на Георги Гализов, ето че преди няколко дни излезе от печат и неговата история на Ловнидол, завършена през 1986 г. и досега налична само в няколко екземпляра на пишеща машина!
Огромна благодарност за труда и усилията към двигателя на всичко това и председател на читалището Венка Петрова! Вярвам, че това е само началото!