Увеличава се броят на потърсилите спешна медицинска помощ, свързана с наркотици в областта. Изводът се налага от анализ за дейността през 2022 година на Общинския съвет за наркотични вещества /ОбСНВ/ – Габрово, който е и Превантивно информационен център /ПИЦ/ по наркотици за цялата Габровска област.
По данни на ОД на МВР – Габрово, както и от информацията, с която разполагат ОбСНВ и ПИЦ, основният вид наркотик, който се разпространява и употребява в региона, остава канабиса /марихуана/ – предимно за пушене под формата на саморъчно свити цигари. Запазва се и тенденцията, свързана с употребата на т.н. дизайнерски наркотици, които се разпространяват сред учениците и младежите най-често под името „чай“, „билка“, „билков тамян“. Това са силно токсични синтетични наркотици, които имат непредвидим ефект и могат да доведат до тежки последици дори и след един единствен прием. Тези дроги се разпространяват легално, достъпни са и са изключително модерни сред тийнейджърите в цялата страна, включително и в Габрово.
Доколко те са “безвредни” става ясно от данни на РЗИ – Габрово, включени в анализа за употребата на наркотични вещества през минала година в Габровска област.
За 2022 г. в Центъра за спешна медицинска помощ – Габрово са регистрирани общо 25 спешни случаи, свързани с наркотици, като 6 от тях са свързани с остра реакция след употреба на опиати, 13 случая с остра реакция след употреба на други наркотици, 2 случая на абстинентен синдром и 4 други спешни състояния, провокирани от употреба на наркотични вещества /епилепсия/. За сравнение, спешните случаи, свързани с употреба на наркотици през 2021 г. са били 10, а през 2020 – 12.
Една от причините за увеличения брой спешни състояния, свързани с употреба на психоактивни вещества, е функционирането на територията на община Габрово на Терапевтичен център за лечение и рехабилитация на зависими. Голяма част от настанените лица са с тежки
придружаващи заболявания, изострени вследствие на употребата.
През 2022 г. в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ няма регистрирани пациенти с нефатални спешни случаи, свързани с употреба на наркотици. Но в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ ЕООД – гр. Севлиево са регистрирани 7 спешни случая, свързани с употреба на наркотични вещества.
В областта на лечението на зависимости към наркотични вещества, детоксикация на зависими в региона се провежда в Отделение за зависимости към Държавна психиатрична
болница – Севлиево. По данни на болницата в гр. Севлиево, през 2022 г. за лечение на зависимости от алкохол и наркотици преминали 64 лица, а само зависими от наркотици – 26.
За 2022 г. в област Габрово няма регистрирани смъртни случаи вследствие употреба на наркотични вещества.
Защо си стига до тези зависимости показва анкетно проучване на Превантивно информационния център по наркотици сред ученици от 5 до 12 клас в Габровска област, за да се провери доколко те са запознати с естеството на модерните субстанции и с последиците от тяхната употреба.
Независимо че през последната година райският газ придоби огромна популярност, поради липсата към този момент на специален контрол върху продажбата и
използването му той не е включен в анкетата. Тя съдържа въпроси, засягащи и други вещества, за които се разпространява невярното твърдение, че са по-малко опасни или са толкова разпространени, че са станали част от всекидневието.
В проучването са се включили близо 1500 ученици от област Габрово, от които 55,2% момчета и 44,6% момичета. По-голямата част от анкетираните са от град Габрово – 57,3%. От другите градове в областта са се включили ученици от град Севлиево – 32,7%, град Трявна –8,8% и от град Дряново – 1,2%.
Резултатите от анкетата отразяват нагласите на младите хора, доколкото техните отговори са откровени и не са социално желателни. 78,4% твърдят, че имат познания за видовете наркотични вещества, а още по-голяма част
– 86,3% – че са запознати с ефектите от употребата. Въпреки това се оказва, че 82% нe знаят разликата между двете основни съставки на растението канабис, от което зависи и психоактивното му въздействие. 4,7% признават, че са опитвали наркотик. Над 95% от анкетираните отговарят, че не употребяват марихуана. Близо 15% обаче са на мнение, че тя не е психоактивно вещество. 13,9% са на мнение, че регламентираните ограничения правят веществото по-интересно и търсено, а свободният достъп до него ще намали нивата на употреба.
Анкетата показва още, че 80% от анкетираните не одобряват тютюнопушенето. Такъв е делът и на младежите, които смятат, че употребата на електронни цигари е по-малко вредна. В сравнение с тютюневите цигари, електронните са одобрявани от по-голям процент млади хора.
“През последните 2 години вдишването на райски газ от парти балони е изключителен хит в нощните заведения, а употребата, притежанието и разпространението не подлежаха на законова регламентация, въпреки психоактивния характер на веществото. Ето защо проучването целеше
да провери до колко младежите припознават райския газ като психоактивно вещество. Данните показват, че над 45% не разпознават тази субстанция като психоактивна. Това е
доста висок дял и потвърждава тезата, че голяма част от младите хора не са запознати с произхода на райския газ.
Въпреки това, над 71% смятат, че използването му може да бъде вредно за здравето, когато се използва за забавление.
Едва 20,6% признават, че са дишали райски газ от балони, а над 77% твърдят, че не одобряват тази практика. Резултатите показват положителна тенденция, при която употребата на
райски газ не достига високи стойности.
В нощните заведения обаче много често може да се наблюдава продажбата и използването на райски газ, така че тук остава валидна хипотезата, че е възможно резултатите да не са реални, а респондентите да не са били откровени в отговорите си”, се казва още в анализа на ОбС НВ и ПИЦ.
Според данните от анкетата, интересът към психоактивните вещества по-скоро намалява и
все повече младежи не одобряват използването им. Но те до голяма степен противоречат с информацията, която имат от неформалните контакти с младежи и родители.
Много от анкетираните обаче се доверяват на митовете за безвредна употреба или се увличат от рекламния образ на продуктите в медиите, Интернет и социалните мрежи.