РУЖА ЛЮБЕНОВА
Всяка последна събота на месец март точно в 20,30 ч. по цял свят за един час угасват светлините на големи забележителности, обществени сгради и най-обикновени домове. Причината е събитието Часът на Земята. То се организира за първи път през 2007 г. в Сидни, Австралия, след което става традиция и започва да се отбелязва по цялата планета. В България първото издание на Часа на Земята е организирано през 2008 г. от WWF България. Отбелязването на инициативата продължава всяка година, включително и през настоящата.
Часът на Земята е най-мащабната световна инициатива, посветена на опазването на природата. Часът без светлини обаче е и възможност самите ние да се „изключим“ за малко от грижите и стреса на ежедневието, да помислим за важни за нас неща или просто да се отпуснем и да се забавляваме, обясниха от природозащитната организация WWF. Грижата за психическото здраве често остава на заден план в забързаното ежедневие. Прекарайте един спокоен час в грижа за самите себе си. Медитирайте на свещи – какво по-подходящо време от това? Или си направете планове за бъдещи приятни преживявания. Чудесно би било и да си поставите лични цели, чрез които начинът ви на живот да стане по-природосъобразен…
Всяка година милиони хора по света изключват осветлението в домовете си за 60 минути. По този начин показват загрижеността си за бъдещето на нашата планета – нашия общ дом… Науката е категорична. Следващите 7 години ще бъдат решаващи за това дали ще успеем да спрем ужасяващите загуби на местообитания и видове и неконтролируемото изменение на климата. Спешните мерки са по-необходими от всякога.
Затова по-необходим от всякога е и Часът на Земята – той вдъхновява милиони да превърнат един час в хиляди други часове на действие в подкрепа на природата. Всеки може да допринесе към най-голямата кампания за опазване на околната среда в света – независимо дали го направи като изгаси светлините, приготви вечеря с устойчиво произведени продукти, почисти плаж, разкаже на приятели за инициативата или по друг начин.
Изгасването на светлините е символичен акт, чрез който подаряваме 60 минути „почивка“ на планетата и се фокусираме върху проблемите, които я застрашават – като климатичните изменения и колосалните загуби на биоразнообразие.
Всичко, което правим, оказва влияние на средата наоколо. Предприемайки положителни промени в собствения ни живот, вдъхновяваме хората около нас за същото. Така допринасяме за формирането на важни ценности. Дори малките стъпки могат да доведат до промяна, когато сме обединени в тях. В часа на тъмно може просто да послушаме хубава музика, да поканим приятели на вечеря на свещи, да излезем на вечерна разходка.