МАЯ ГАНЕВА
Извън решаването на различни казуси и гледане на възпитателни дела, Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) при Община Севлиево имаше едно изпълненио с динамика и различни събития полугодие. Още в края на миналата година Клубът на родителя и детска градина „Слънце” бяха домакини на работилници за родители под наслов „По-лесно е с усмивка …” по проекта на ИМКА – Габрово, наречен „Да наредим пъзела с усмивка”. Тогава психологът Ева Цветанова работи с родителите, с които се дискутираха въпросите за ранното детско развитие и за възпитанието на деца във възрастова група 5-6 години, подготовката за училище – полезни навици, настойчивост, търпение. Разгледани бяха конкретни проблемни ситуации, подходи за преодоляване, методи за ефективно взаимодействие, добри практики, които могат да се прилагат както в семейството, така и в детската градина.
В паралелни групови занимания чрез игрови методи доброволците на ИМКА работиха с децата по теми, свързани с разпознаване на емоции, назоваване, подобряване на взаимодействията с децата. Инициативата бе много добре приета от родителите и педагозите на детското заведение и това даде основание на Местната комисия и Клуба на родителя към нея, в партньорство със сдружение ИМКА, да организират работилници за родители и занимания за деца в останалите детски градини в Севлиево. Такива срещи, със същия успех, се проведоха през април и май в двете сгради на ДГ „Радост”, ДГ „Пролет” и ДГ „Щастливо детство”. В груповия тренинг за родители бяха обсъдени темите, свързани с подкрепа за адаптация в детска градина, при постъпване в първи клас или при адаптиране в нова детска среда; Насърчаване на самостоятелност, подкрепа на развитието на базисни социални умения, превенция на изоставане в развитието и др. В същото време децата бяха научени да разпознават и управляват емоциите си, да си сътрудничат, да общуват безконфликно.
Като продължение на дейностите на Клуба на родителя през 2017 г., и по-точно беседата на тема „Защо е важно да четем на детето” МКБППМН подари на всички 16 детски градини на територията на общината книгата „Съкровищница. 365 приказки от цял свят” на издателство „Босилков”, в която приказките са поднесени във вид, неизвестен за българския читател. Сред тях са и най-старата /в 4 варианта/, най-страшната и най-дългата приказки на света, приказки на Стария вълшебник и много други. От своя страна и през първите месеци на тази година обществените възпитатели към Центъра по превенция в кв. „Балабанца” работят по обхващане на повече подрастващи в дейности, свързани с противодействие на девиантното и агресивното им поведение, превенция на зависимости и попълване на пропуски в грамотността. Там продължават дейностите в артателието, като през февруари децата изработиха мартеници за своите семейства и съученици. През това време членове и ръководители на помощни органи и обществени възпитатели към Местната комисия, работещи с деца с асоциално поведение, намериха време за нови знания и усъвършестване. В края на март психолози от институт „Бернхард Ахтерберг“ ги обучиха по темата „Алтернативни идеи и модели за отговор на изискванията към работата на специалисти, работещи с деца и юноши с противообществени прояви”. В рамките на три сесии психолози-психотерапевти предоставиха възможност на присъстващите да осмислят поведението на децата в юношеска възраст, ресурсите на различните типове взаимодействия през погледа на собствено преживяване и чувства. Показани бяха очакванията, на които трябва да отговорят специалистите, работещи с деца с асоциално поведение.