МАЯ ГАНЕВА
Отново е октомври и отново Севлиево се приготвя да посрещне гости от близо и далеч за своя празник. Тази година обаче е по-специална, защото утре започва 95-ото издание на празниците на града.
Петъчните пазари и пролетният панаир в Севлиево са известни още преди Освобождението. Пролетният панаир се провеждал по време на Великденските празници, на Разпети петък, в местността Сър пазар. Осъществявани са предимно покупко-продажби на едър и дребен добитък от страна нa селските стопани и снабдяване с необходимите им занаятчийски произведения, изработвани в града. Фактът, че панаирът е посещаван и от търговци от Европейска Турция и Гърция, дава основание в докладите на Окръжните управители в края на ХІХ век да бъде определян като един от най-големите панаири в Княжеството. След настъпилия известен икономически подем в началото на 20-те години на ХХ век, започва да се чувства нужда и от есенен панаир, тъй като това е най-богатият сезон, което дава възможност не само за широка покупко-продажба на животни, но и за много други селскостопански продукти. По тази причина през 1922 година група севлиевски граждани правят искане пред Общинския съвет да се провежда такъв панаир. Общинският съвет дава съгласието си, като за провеждането му са определени дните около Петковден – между 25 и 30 октомври.
Проведеният през 1922 година първи есенен панаир в Севлиево е сравнително слабо посетен. През следващата 1923 година са осигурени допълнителни постройки, подслон и храна за гостите на панаира, устроена и говедовъдна изложба, надбягвания с коне, народно веселие. Всичко това предизвиква голям интерес и, разбира се, масово посещение. През 1927 година към панаира е организирана и изложба на земеделски и промишлени изделия, а за пристигащите от страната гости е осигурено намаление на билетите за влаковете до Габрово и Павликени. В проведената изложба участвали над 80 изложители, но все пак в центъра оставала търговията с животни. През същата година за пръв път по време на есенния панаир над града лети самолет, разпръсква реклами и вози любопитни граждани и участници. Благодарение на небивалия интерес към събитието, Общинският съвет отпечатва албум, който популяризира града и достиженията му по това време.
Постепенно есенният панаир в Севлиево става традиционен. Утвърден е от Министерството на земеделието и има важно значение за развитието на икономиката на Севлиевския край. През периода до Втората световна война тук се организират изложби на породисти екземпляри, което спомага за подобряването на племенния състав на животните в района, продават се много занаятчийски стоки.
Така панаирът продължава да се провежда след 1944 година и до днес – 95 години по-късно.
Днес
На 14 октомври отбелязваме деня на Севлиево и на света Петка Българска. Затова в събота, в 8:00 ч., в храмовете „Св. пророк Илия” и „Св. Троица” ще бъде отслужена тържествена света литургия.
Официалната церемония в празничния ден ще започне в 10:30 ч. на пл. „Свобода“, където кметът на община Севлиево д-р Иван Иванов ще поздрави всички жители на града. Тази година изявени ученици в областта на науката, изкуството и спорта ще вдигнат знамената на Севлиево и на Република България.
От 11:00 ч. в зала 300 на Общината ще се проведе тържественото заседание на Общинския съвет, на което ще бъдат връчени отличията „Почетен гражданин на Севлиево“ и „Почетен знак – Севлиево“ на всички удостоени тази година. По същото време на пл. „Свобода” започва празничната програма „В един град, в един ден, всичко ще бъде танц“. На специално обособени сцени и артателиета по фламенко, индийски и латино танци, зумба, въздушна йога, китайски занаяти, въртене на пой и др., желаещите да научат тънкостите на екзотичните танци ще имат тази възможност.
Танцовата фиеста ще продължи с традиционното за празника шествие по улиците на града, с водещ – Ненчо Балабанов. Вечерта на площад „Свобода” Калин Вельов, Весела Морова и „Амазония Денс Проджект“ ще пренесат бразилската екзотика в Севлиево. Програмата ще продължи с концерт на група „Конкурент” и група „Вакали“.
По време на празничните дни ще се проведе и благотворителна инициатива в подкрепа на деца и младежи в неравностойно положение. Билетите за томболата са на стойност 1 лв. и ще могат да се закупят на 14 октомври от специално обособен кът в центъра на града, а печелившите ще бъдат изтеглени още същата вечер. Всички средства, събрани от томболата, ще бъдат дарени за закупуване на храна, дрехи и обувки на нуждаещите се деца и младежи.
Финалът на празничния 14 октомври е запазен за атрактивно фойерверк шоу, което ще започне в 21:30 ч. на пл. „Свобода“.