Дейностите по изграждането на две нови операционни зали в Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Стойчо Христов“ в Севлиево са към своя край. В момента се реализира и пълна реконструкция на изолираното в двора на лечебното заведение „Инфекциозно отделение“. В края на миналата седмица кметът на Севлиево д-р Иван Иванов инспектира хода на строителството, пише Радослав Първанов от БТА.
Хирургичното отделение е ремонтирано, а две идентични помещения ще се превърнат в чисто нови операционни зали, отговарящи на всички европейски стандарти. Както хирургичното отделение, така и инфекциозната част са последните две отделения от болницата, които не са били обновени през годините, каза за БТА директорът на болницата д-р Пламен Цеков.
„Смениха се изискванията и нормите за квадратура в операционните зали. Появиха се нови дейности, нова апаратура, която заема пространство. В старите зали стана твърде тясно и неудобно за работа. Затова правим две нови зали, които са по европейски стандарт – минимум 50 квадратни метра с всички комуникации, които ще бъдат така изведени, че няма да пречат на работния процес. Ще може да се борави с безпроблемно с комуникациите, без да се пречи на потока и на оператора или анестезиолога“, поясни д-р Цеков.
Ремонтът започна на 10 декември 2022 г., а завършването е планирано за 7 април 2023 г. Дейностите са финансирани със собствени средства на лечебното заведение. За изминалата година финансовите условия в болницата са добри и това позволява икономиите да бъдат ползвани за тези дейности, поясни Пламен Цеков.
Относно пълната реконструкция на инфекциозното отделение директорът на болницата заяви: „Тук имаме добрия пример, при който инфекциозното отделение е отделно от болницата.
То съществува много, много отпреди болницата да е в този вид.
Там не е правен ремонт може би 70 или 80 години. Откакто е открито отделението съвсем дребни неща са предприемани, предимно боядисване. Всичко беше тотално амортизирано, а сградата полуразрушена, особено сервизните помещения, тоалетни и бани“. По време на пандемията, министерството отпусна средства и решихме да го ремонтираме основно, за да бъдат изолирани вирусоносителите и болницата да е чиста, посочи още Пламен Цеков.
Ремонтът на инфекциозното отделение започна на 7 февруари тази година, като отпуснатите средства са 280 000 лева. Отделението трябва да е завършено за откриване в средата на месец май тази година.
„Условията в общинската болница през последните години значително се подобриха в резултат на една последователна политика на ръководството на лечебното заведение, заедно с Общината и Общинския съвет. Голяма подкрепа идва и от част от бизнеса на град Севлиево. Почти всички отделения вече са модернизирани. В последните седем или осем години болницата ликвидира огромните задължения, които бяха натрупани назад във времето“, каза кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов.
Болницата беше в затруднено положение с висящи дългове на стойност над два милиона лева, с блокирани сметки, неизплатени заплати и здравни осигуровки на своите служители повече от шест месеца. В последните години болницата излезе на печалба като търговско дружество и затова сега може свободно да се отделят средства за модернизация, допълни още кметът.
„Общинските болници не получават подкрепа от държава, каквато получават държавните болници. Ние сме публично предприятие. Подчиняваме се на Закона за публичните предприятия, но когато нещата се свеждат до задължения, ние сме длъжни да бъдем публично предприятие. Тогава, когато се раздават пари от държавата – не всички болници се разглеждат като публични предприятия. Но пък това ни кара да бъдем по-организирани и добрият синхрон между болница, Община и Общински съвет (който се явява принципал на лечебното заведение), с една сериозна подкрепа от бизнеса в Севлиево, се доказа като успешна формула за болницата“, посочи д-р Цеков.
Болницата търси начини да се справи и с кризата за кадри. Материалната база се подобрява, възнагражденията растат, но има недостиг на специалисти, коментира директорът на болницата. Той допълни, че в повереното му лечебно заведение 23-ма стажанти от Северна Македония по програма „Еразъм +“ са работили на ротационен принцип по модули в седемте отделения на болницата. В петък стажантите ще завършат своето обучение и ще получат своите сертификати на церемония в Община Севлиево.