Години на пандемия, на кризи – икономически, финансови, произтичащи от тях негативни явления, са определенията на последните две години за целия свят. Към тях трябва да се прибавят и последиците от войната в Украйна, която също се отразява на световната икономика. И, ако за света отпадането на пандемията от Коронавируса даде глътка въздух за развитието на държавите, у нас политическата криза зае нейното място. Какви са реалните измерения на всичко това върху развитието на Община Севлиево, коментира за в.”Росица” кметът д-р Иван Иванов.
– Д-р Иванов, как ще определите изминалата 2022 година?
– Беше трудна година, но по-добра от 2021 за Общината с оглед на това, че в края на годината отчетохме развитие на важните финансови параметри. Цената на електроенергията, на природния газ, бяха сериозно предизвикателство за нас, заедно с всички последици от пандемията, която продължи почти две години. Независимо че през 2022 година имаше нормализиране на обществения живот, след това дълго затваряне на всякакви прояви, беше трудно за Общината.
Основните задължения на всяка общинска администрация е да предоставя услуги на гражданите във всички сфери. Община Севлиево продължи да ги предлага, въпреки богатата палитра от трудности и кризи, свързани с международната и политическата ситуация у нас.
Да, ковид си замина, но дойде войната в Украйна и трудностите продължават, въпреки това ние завършихме годината успешно. Няма сфера, в която да ни се е наложило да прекратим предоставянето на услуги. Имаше отлагане на събития, но те все пак се състояха, когато ситуацията позволи това. Може да се каже, че успешно изпълнихме основните си задължение като общинска администрация.
– Освен външните фактори като войната в Украйна и последвалите кризи в международен план, у нас през годината не бяха отворени оперативните програми, по Плана за възстановяване, развитие и устойчивост не е пристигнал нито лев, политическата криза все още е в ход…Как всичко това се отрази на работата на Общината?
– Политическата криза е основната причина. Това че бяха проведени толкова избори през 2022 г., освен че коства изразходването на голям финансов ресурс, изисква и много човешки ресурс. Служителите, които заемат различни длъжности в Общината и се занимават с конкретни дейности в отделните сфери, преди избори, два-три месеца се занимават с тяхната подготовка и това пречи на основните им задължения. Политическата криза доведе до постоянна смяна на правителства, а това на свой ред предизвика и стопира една от най-важните за общините възможности за финансиране на местни дейности през Плана за възстановяване и устойчивост, а оперативните програми не бяха стартирани. Други дейности пък бяха частично финансирани от държавата, което също предизвика затруднения.
– Дайте пример, на кои проекти не беше започнато изпълнението?
– Това са всичките проекти, които сме заложили в Плана за интегрирано развитие на общината. Като започнем от ВиК проектите, които искаме да довършим, защото голяма част от тях вече са изпълнени. А сега, докато се премине през всичките мерки, които тепърва започват да се финансират по Плана за възстановяване и устойчивост (с две години закъснение) ще има ново забавяне. Ние сме едва в началото. Едва сега започна приемът по някои от мерките заложени в Плана. Политическата криза доведе до там, че законопроектите, които трябва да бъдат гласувани от парламента, за да се получат следващите средства от плана, са до никъде.
– Същото важи и за европейските програми !?
– Да, те трябваше да стартират през 2021 година. Вече сме 2023 и няма нито една отворена програма. Това са две изгубени години, които няма как да бъдат наваксани, защото не зависи от общините.
– За община Севлиево какво означава това?
– Загубите не са само за община Севлиево, а за всички общини. Това означава, че ние ще започнем да работим по проектите с две години закъснение. Изгубено време! Няма нито една отворена програма от новия период. Разчитахме, че завършването на проектите по водоснабдяването ще бъдат финансирани от новата програма „Околна среда“, но тя все още не е стартирала. Това, което се направи със средства от редовните правителства, преди политическата криза, беше огромна стъпка и е факт ефектът, че водната криза е овладяна, но още много предстои. Досега можехме да приключим с проблема, ако държавата функционираше нормално.
– Какво стана с парите, които бяха обещавани и толкова щедро огласявани от редовното правителство за завършване на довеждащите водопроводи?
– През цялата година се правиха едни списъци по различни министерства, ние сме подавали навсякъде една и съща информация за финансиране на следващите етапи на източния водопроводен клон и няколко улични водопроводи в града. В крайна сметка едва в края на годината, от служебното правителство, получихме едва половината сума от необходимата за първия участък от втория етап на довеждащия водопровод. Надявам се по-скоро да имаме редовно правителство, което да погледне проблемите на общините и да реши, че трябва да довършим тези проекти, защото от това зависи качеството на живот на хората.
-Т.е., тези получени 1,275 млн. лв. все още не са инвестирани в изпълнението на проекта?
– Ние няма как да сключим договор с изпълнител за половината от проекта, тъй като процедурите за изпълнител се провеждат за целия му обем. Затова е важно да има правителство, да има бюджет, за да получим и другата половина от средствата.
– Равносметката от това, което казвате е, че въпреки трудностите от пандемията и последвалите проблеми, войната в Украйна, световни кризи, плюс нашите вътрешни чисто български проблеми, общините работиха, в т.ч. и Община Севлиево!?
– Въпреки цените на енергоносителите, за които говорих в началото на нашия разговор и липсата на бюджет на държавата за тази година (а миналата се прие със закъснение), ние покриваме сметки четири-пет пъти по-големи, със суми от бюджет, какъвто сме имали преди. От години данъците и таксите не са увеличавани. Ние нямаме увеличение на местните приходи. Затова казвам, че е много важно за общините да имат възможност за привличане на външно финансиране за по-големите обекти, за да остават местните средства за местните дейности.
Въпреки трудностите успяхме да приключим някои проекти. От капиталовата програма завършихме: проектирането и изграждането на двете светофарни уредби на кръстовището на улиците „П. Р. Славейков“ и „Росица“, както и на улиците „Росица” и ул.“Опълченска“; Ремонтите на паважната настилка в централната градска част на Севлиево; на детската площадка на улица „Велика и Георги Ченчеви“. Изградихме нова детска площадка в с.Шумата, както и три фитнес площадки на открито – в ж. к. “Атанас Москов“, в парка до автогарата и ж. к. “Димитър Благоев“. Както и две фитнес площадки в селата Душево и Шумата. Приключихме ремонта на алеите в новия гробищен парк и на улиците „Георги Златев“, “Сава Тошев“, „Никола Дабев“, „Света Троица“, „Стефан Караджа“ и „Хаджи Ангел“. На тези улици, преди основния ремонт, бяха подменени и водопроводите. Това са завършени проекти, а някои от започнатите в момента се работят и ще бъдат завършени през тази година.
В момента приключваме изграждането на трите нови улици в ж. к. “Митко Палаузов“. Работи се и по проекта за Западния обход на Севлиево – в момента вървят съгласувателни процедури в РИОСВ и „Басейнова дирекция“ на първия етап.
– Очаква ли се да има проблеми при отчуждаването на имоти?
– Възможно е. С такъв проблем се сблъскахме при определяне на трасето за велоалеята. Повече от година ни забавиха съдебните дела със собствениците, които обжалваха. В крайна сметка вече работим по втория етап на велоалеята, която бяхме планирали да приключим през миналата година.
– Кои са проектите за довършване през тази година?
– В момента се работи по спортната площадка в двора на СУ „Васил Левски“. Там ще бъде направена лекоатлетическата писта. През тази година предстои извършването на основния ремонт на ул.“Проф. Гочо Москов“ – миналата година успяхме да подменим водопроводите. Завършихме проекта за изграждане на футболно игрище с изкуствена настилка в парк “Черничките“. В момента вървят процедури по проекта за изграждане на многофункционална спортна зала в парк „Казармите“ – по-специално дейностите по Подробния устройствен план, който се променя, а след него ще започне същественото проектиране.
-А кои са новите проекти, които са заложени за 2023 година?
– В момента върви процедурата за избор на изпълнител за ремонт на отоплителната инсталация на ДГ “Слънце“ в град Севлиево. Ще се направи зоната за отдих, спорт и развлечения в ж.к. „Митко Палаузов“. Ще започнем обновяването на парк „Черничките“, за който вече има готов проект. През тази година ще започне изграждането на амфитеатрална сцена на открито пред ДК „Мара Белчева“, за да решим съществуващия от години проблем със старите шадравани, които не функционират и представляват една опасна площадка. Проектантите успяха да го завършат миналата година и сме заложили средства в бюджета. За тази година е предвидено и санирането на сградата на РУ „Полиция“ и блок 4 в ж. к. „Митко Палаузов“. Надявам се да завършим и двата участъка от втори етап на Източния водопроводен клон. През тази година ще започнем работа и по проекти, с които в момента или в близките месеци ще кандидатстваме за финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост.
– Кои са те?
– Проекти за енергийна ефективност на: Дом на културата „Мара Белчева“, спортна зала „Дан Колов“, сградата, в която се помещават Агенция „Социално подпомагане“ и Общинска служба „Земеделие“; подмяна на уличното осветление в селата: Богатово, Добромирка, Кормянско, Ряховците, Сенник и Шумата.
СУ „Васил Левски“ е включено по мярката „Модернизация на образователната среда“ и ще бъдат направени доста неща, за да се създадат още по-добри условия за образование на учениците. Ще кандидатстваме и с проектно предложение по процедурата „Бъдеще за децата“, с което ще продължим подкрепата за деца в ранна детска възраст и техните семейства, като продължение на проекта за устойчивост на създадения вече „Проект за социално включване „Общностен център“. Подготвяме и проект по предложението „Възможност за лидерство, личностно развитие и творческа изява на младите хора – изграждане на Младежки център в Севлиево“.
През тази година ще продължи и проектът „Топъл обяд“, чийто капацитет е за 100 лица – с 30 повече от предходната година. Подготвяме и два проекта за домовете за възрастни хора в селата Добромирка и Стоките. С тях ще кандидатстваме по процедурата „Извършване на строителни дейности, доставка на оборудване и обзавеждане с оглед обновяване на домове за стари хора с общ капацитет 95 потребители“. И двата дома са включени в социалната карта в Плана за възстановяване и устойчивост – конкретно са посочени като възможни бенефициенти. По тази процедура работим по две проектни предложения – едното е дома в село Стоките да се пребазира. На последното заседание на ОбС внесохме предложение общежитието на бившето училище по керамика да стане Дом за възрастни хора, тъй като сградата в Стоките е стара и няма как да отговори на съвременните изисквания. Сградата на Дома за стари хора в село Добромирка ще бъде реформирана и обновена.
– А какво предвиждате за селата през тази година, д-р Иванов?
– За селата ще можем да кажем едва като приемем бюджета на общината, тъй като това са капиталови разходи, които ние правим със средствата, които получаваме от държавата. Това е едно сериозно предизвикателство, тъй като ние през 2021 година до месец март работихме без бюджет. Едва в края на март приехме общинския бюджет. Но тази година, както се очертава, ще бъдат още повече месеци, имайки предвид ситуацията. Това е сериозен проблем. Да, могат да се ползват местни средства, но ние имаме едно ограничение да ползваме 1/12 част от бюджета на предходната година. И за капиталови разходи ще можем да говорим, едва когато има държавен бюджет. Като видим каква е сумата в него, ще я разпределим в тези дейности. През миналата година успяхме в доста села да се справим с предвидените ремонти. И през тази година ще заложим такива, но те ще започнат през лятото, ако до тогава има държавен бюджет.
– Д-р Иванов, как ще коментирате отношението на гражданите, на бизнеса към решаване на общите проблеми на община Севлиево?
– Част от бизнеса помага. Когато имаме нужда, се обръщаме към бизнеса за подкрепа на някои проекти. Реализирали сме в предходните години доста такива с Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ , с Ротари клуб и част от по-големите фирми в града. С тях продължава доброто взаимодействие. Тези фирми, които са социално ангажирани, са го правили и продължават. Има добро отношение, въпреки тези две години с кризи, които ограничиха и техните възможности да помагат. С бизнес сдружението „Севлиево 21 век“ стартирахме проекта за многофункционална спортна тренировъчна зала в парк „Казармите“.
Той ще бъде един много амбициозен общ проект, но ще търсим финансиране и по европейска програма, когато тя бъде стартирана. По отношение на гражданите – в по-голямата част от тях подкрепят всичките проекти, които реализираме. Те виждат ефекта – как градската среда, образователната и спортната инфраструктура се променят, оценяват усилията, но за съжаление има млади хора, които извършват вандалски прояви, не пазят, не си дават сметка, че това струва немалко пари.
– От това, което казахте досега да разбирам ли, че въпреки трудностите през тези години Общината, макар и с по-бавни темпове, продължи да надгражда дейностите си или…?
– Дейности бяха стопирани по време на ковид кризата. Но сега целият обществен живот върви в посока на развитие, на надграждане. Случват се както инфраструктурните проекти, така и проектите в образователната сфера, много мероприятия в културния календар се изпълниха, завърна се нормалният живот и Севлиево продължава да се развива, въпреки всичките трудности. Показателно е, че на всяко заседание на Общинския съвет има минимум поне 7-8 инвестиционни предложения от фирми и граждани, които ОбС подкрепя. Фирмите и гражданите са предприемчиви и продължават да работят и инвестират. Броят на сделките с имоти и преписките в Общината, които се отнасят до инвестиционни предложения, е показателен за това, че Севлиево се развива и то с доста добри темпове. Всичко това показва, че общината живее, хората не са се свили до хладилника, да стоят и да чакат да им увеличат пенсията или заплатата. Те са предприемчиви, продължават да инвестират, да работят и получават подкрепата на Общината и ОбС. На общия фон в страната – Севлиево се развива много добре.
-От кметове и кметски наместници разбирам, че има връщане на хората към селата, почти няма празни къщи, което също е хубав знак за развитието на общината…!?
-Не може да се каже за всички села. Има села, които намалиха броя на жителите си. Има и такива, основно близките около Севлиево, в които действително няма празни къщи. Хубаво е, че се връщат хората, поддържат имотите си. Разликата е, че сега хората търсят селата, като едно по-спокойно място за живеене, защото транспортната свързаност не е проблем и те работят в града. Докато преди години хората по селата са се занимавали основно със земеделие.
– Каква искате да бъде 2023 година?
– Гледам с оптимизъм в началото на всяка година. Защото ако не гледаме положителната страна на нещата и, ако няма оптимизъм, няма да успеем да направим нищо. Най-много искам да има редовно правителство, което да започне да работи, да имаме бюджет, да няма пандемии и жителите на общината да бъдат здрави.