МАЯ ГАНЕВА
Годината е 1918. Селцето е Букорово. Жаждата за творчество, стремежът към просвещение и култура са оная магия, която опиянява духа, превръща мечтата в реалност… Основано е читалище! Наричат го по възрожденски „Просвета“. Стъпка по стъпка, макар и във военновременна обстановка, преодолявайки предизвикателствата, в унисон с историческото развитие на с. Букорово, Читалището се утвърждава като храм на духовността и средище за младежите от селото…
„Гордост за нашето село е, че Читалището се съхрани 100 години и продължава дейността си. Преди век, на 5 май, букоровците Христо Тъмнев, Стойо Колев, Иван Станев решават да основат читалище. Първото им читалищно помещение е стая в къщата на Христо Сейков. Половин век по-късно, с неимоверните усилия на цялото население, е построена модерната за времето си читалищна сграда“, каза в словото си кметът на Младен Иван Колев, като допълни: „Благодаря на всички вас за пламъка, който разпалвате в народното огнище, за приноса ви към опазването на културната памет, за творчеството и за пламъка, който не стихва във вашите сърца“. Той даде думата на бившия дългогодишен кмет на селото Тодор Тодоров , който сподели моменти от по-съвременната история на Читалището. „Нека духът на основателите и делата на техните последователи останат живи в нас и нашите наследници, за да пребъде и селото и Читалището ни“, завърши словото си той.
Така е поставено началото на читалищната дейност в село Младен, а будните младенчани помнят и се прекланят пред делото на първите люде, запалили искрицата на знанието в родното им село. Затова, по повод 100-годишния юбилей на своето читалище, в събота читалищният салон се изпълни до краен предел от хора, дошли да се насладят на богатата празнична програма. Гостите на празника се радваха на изпълненията на фолклорна група „Бял гердан“, създадена за 90-ия юбилей на Читалището, с художествен ръководител Веско Самуилов, на певиците от селата Добромирка и Крушево, на невероятния музикант и изпълнител на народни песни Цветан Гатев и неговия брат – рецитаторът Румен Гатев. Със своите изпълнения четвъртокласниците от ОУ „Стефан Пешев“ и СУ „Васил Левски“ Тихомир и Гергана също отправиха своите музикални поздрави. А преди танцьорите от детски танцов ансамбъл „Развитие“ да заредят присъстващите на сцената с българските ритми, на сцената имаше бой. Но не какъв да е бой, а такъв, който върна всички в далечното минало, когато споровете са се решавали с дуел. Днес това е спорт, чрез който се развиват много умения – бързина на мисълта, техника и стремеж към победа, а участниците – от Детската школа по бойна фехтовка към читалище „Просвета 1918“, с ръководител Стефан Попов. Юбилейният концерт завърши с кръшно българско хоро, а за да отбележат паметната годишнина, признателните младенчани поставиха пред Читалището мраморна плоча, увековечаваща тяхната благодарност към учредителите на просветната дейност.