РУЖА ЛЮБЕНОВА
Повече от година в Габровска област няма следствен арест. Задържаните се превозват от ареста във Велико Търново, било за разпити пред съдилищата в Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна, било за следствени действия.
Ще припомним, че в Габрово беше последният подземен арест в България, който бе закрит на 28 юни 2021 г. с министерска заповед. Това стана след посещение на проверяващи от Българския Хелзинкски комитет на 12 юни 2020 г. в рамките на мониторинга по проект „Оценка на реформата в местата за лишаване от свобода в България: Законодателство и практика след пилотното решение на ЕСПЧ „Нешков и други“. Арестът в Габрово бе по същество мазе на сграда, построена в първата половина на миналия век. „Поради физическото им разположение, всички арестни помещения са тъмни, тесни и влажни, и не подлежат на реконструкция или разширяване.
Капацитетът на ареста, изчислен на база 4 кв. м минимална жилищна площ, е 13 задържани”, казаха тогава от БХК. Година по-късно арестът бе закрит, същото се случи и в Севлиево и на практика в момента в областта няма такива помещения.
Въпросът с липсата на арест в областта бе поставен от прокурор Тихомир Петков от Севлиево пред Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет още в началото на тази година при избора му за ръководител на Районната прокуратура в Габрово. По време на изслушването си Петков заяви, че закриването на следствения арест в Габрово затруднява извършването на следствени действия със задържаните под стража и с други хора като очни ставки, разпознавания и други. Петков заяви, че са водени разговори с Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ към Министерството на правосъдието за осигуряване на арестантско помещение, но засега няма резултат.
Преди по-малко от месец, на 2 декември т. г., Тихомир Петков стана окръжен прокурор на Габрово. Като такъв той взе участие в зоналното съвещание за анализ, оценка и противодействие на престъпността в Апелативен район – Велико Търново, което се проведе на 12 декември т. г. В него участва и още един севлиевец – Цветомир Цонков – директор на ОД МВР-Габрово. И на това съвещание въпросът с липсващия арест в Габровска област бе поставен отново. Проблемът бе окачествен като значим, на фона на факта, че най-близките следствени арести са в Русе и Велико Търново, а това затруднява значително работата на разследващите органи и извършването на процесуално-следствени действия със задържаните. Засега решение няма.
На това съвещание окръжните прокурори и директорите на ОД МВР представиха оперативната обстановка и спецификата на престъпността в съдебния район на съответната окръжна прокуратура. „Присъстващите изразиха увереност, че има добра комуникация и взаимодействие между прокуратурата, полицията, ТД „НС“ и секторите на „БОП“ в апелативния район и всяка една от тези институции, съгласно служебната си функционалност, допринася за взаимодействието срещу престъпността – съобщиха след съвещанието от Апелативната прокуратура във Велико Търново. – Те изразиха увереност, че това добро взаимодействие ще бъде надградено. В момента по места се създават съвместни екипи между прокуратурата и полицията, които да анализират и осъществяват постоянен мониторинг относно шест вида престъпления – организирана престъпност, разпространяване на наркотични вещества, телефонни измами, битова престъпност, корупция, мигрански натиск. Тези екипи ще се срещат периодично и ще държат постоянна връзка помежду си за решаване на текущите проблеми и задачи.
Беше коментирано приложението на чл. 9 от Наказателния кодекс. Това са случаите, в които едно и също лице няколко пъти е залавяно, че държи наркотични вещества, или незаконно добита дървесина, в малки количества, което води до прекратяване на тези досъдебни производство и налагане на административно наказание. Присъстващите считат, че тази съдебна практика налага един по-сериозен дебат и преосмисляне в рамките на днешните обществените очаквания.
Отново бе коментиран и проблемът с изготвянето на експертизите, особено по пътно-транспортни произшествия, които се бавят значително време, и това е проблем за цялата страна.” По въпроса за наркотиците , шефката на Апелативната прокуратура във Велико Търново Таня Недкова се обърна към всички присъстващи с апел за непоколебимост и активност при работата по тези дела. „Защото, както вече се коментира широко в обществото, това „зло“ почва да пълзи като епидемия сред нашите деца и да генерира други престъпления с много тежки последици“ , каза апелативният прокурор.