„Развигор“ е името на ландшафтния идеен проект на Народно читалище „Развитие-1870”, който ще бъде финансово подкрепен от Община Севлиево с 10 000 лв. Професионалната и креативна концепция за ландшафтен дизайн на зелената площ, намираща се между сградата на Читалището и хотел „Севлиево Плаза”, ще създаде хармония между архитектурата и природните форми. С реализацията на проекта пространството в централната градска част ще се превърне в произведение на изкуството, в един уникален зелен оазис с креативни творчески елементи. Всичко това стана ясно на началната пресконференция по проекта, в която взеха участие председателят на читалището Данаил Лалев, кметът на община Севлиево д-р Иван Иванов и ландшафтният дизайнер Симеон Абанос.
„В началото проектът беше малък по мащаби – отстраняване на изсъхналите борове и засаждането на подходящ вид дървета и растителност в зелената площ, част от централната градска част“, разказа Данаил Лалев и продължи: „Автор на проекта е моят приятел – Симеон Абанос. След само час разговор, няколко снимки на мястото и месец работа, дойде денят за повторна среща, за да видим мечтата си за Развигор превъплатена и одухотворена в тези макети.
Това не е просто идея за озеленяване на парка. А уникален зелен оазис с творчески елементи, който ще създаде хармония между архитектурата в централната градска част, читалище „Развитие” – като инициатор, и природните форми. С проект „Развигор”, само след месеци, ще създадем нашия парк – мечта, с декоративни дървета, храсти и цветя в симбиоза с креативни творчески елементи, придаващи неповторима културна душевност на тази среда“.
За да сбъдне мечтата „Развигор” екипът на читалището получава и подкрепата на Община Севлиево, а д-р Иванов разказа, че Общината ще подкрепи този проект, не само защото е на общинска земя, а защото идеята за осмисляне на това пространство е прекрасна. „Чухме, че стойността на проекта ще е 10 00 лв., но тя ще стане по-голяма, защото имаме идея да добавим и поливна система. Ще заложим средствата в бюджета на Общината за следващата година“, каза д-р Иванов и допълни, че зелените площи ще бъдат поддържани от Общината.
Автор на проект „Развигор” е ландшафтният дизайнер Симеон Абанос. Той е роден в Габрово. След като е приет да учи специалност „Интериорен дизайн”, във втори курс печели конкурс и заминава за Академията в град Хале, Германия, където завършва образованието си. В продължение на 24 години е бил директор на Художествената галерия в Габрово. Сега се занимава с дизайн в областта на интериора и екстериора. Той представи в детайли своите идеи. По думите му, съществуващите места за отдих ще бъдат запазени, а в отделни кътове ще бъдат поставени освен декоративните храсти и няколко пластики, които символизират дъгата и онова кълнче на знанието и културата, което читалището, като добър стопанин, засява и поддържа през годините, ще има поставено и художествено осветление за тъмната част на денонощието.
Думата развигор произлиза от старобългарски език, обясни Деси Димитрова – организатор в читалището, и означава топъл вятър. Всяка буква в името има значение: „Р” е символ на решителност и свободно творчество, „А” символизира нещо ново, възраждане, „З” показва стремеж за изолация и самота, събуждащи музата за творчество и въображение, „В” говори за духовност и умение да се живее в хармония с природата и хората, „И” действа умиротворяващо на човешкото съзнание, символизирайки изтънченост,
„Г” показва стремежът към знания, „О” е символ на стремежа към съвършенство и реализация и накрая е отново „Р” – свободното творчество – изкуство, култура и духовност, в които туптят хиляди сърца!