1 ноември е денят, в който за пореден път си припомняме ярките образи, дарявали българската култура и образование. Свеждаме глави пред делото на светите братя Кирил и Методий, отец Паисий, Васил Левски, Иван Вазов, Петър Берон и много други пазители на българската духовна и културна традиция. Денят на народните будители съхранява националното ни самочувствие и ни задължава да мислим за трайни и светли бъднини на България.
По този повод пред Хаджистояновото училище се проведе празник, на който присъстваха ученици от севлиевските училища и техните преподаватели, ръководството на Община Севлиево и служители в администрацията, представители на бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб, граждани.
Слово пред паметника на големия възрожденски будител и дарител – хаджи Стоян Николов, произнесе директорката на Историческия музей Ивета Миленова. В него тя посочи, че идеята за празнично честване на делото на народните будители се заражда непосредствено след Освобождението в будните възрожденски градове на България. „В началото на 20 век възниква и идеята за общонароден ден на българските будители. Решено било той да се провежда на 1 ноември. За пръв път 1 ноември е честван като общодържавен празник преди 100 години. След това този ден е премахнат от празничния календар и едва през 1990 г. е възстановен“, разказа тя и не пропусна да отбележи още, че в нашия град също са живели горди и свободолюбиви българи, дали своя безспорен принос в общонародната борба за духовна и политическа свобода, и записали имена си в пантеона на народните будители. Това са: хаджи Стоян Николов, който на собствена земя и със собствени средства построил първото в града ни светско училище; поп Пенчо Димов и даскал Никола Иванов Гайдарджиолу, преписали и популяризирали Паисиевата „История славнобългарска“; свещеник Ненчо Несторов, един от първите преводачи на свещеното евангелие от църковно-славянски на говорим български език; свещеник Марин Софрониев – пръв въвел в Севлиево честването на славянските първоучители Св. св. Кирил и Методий; първият градски лекар и аптекар д-р Стойчо Христов, който през 1870 г. става и председател на основаният от Левски Севлиевски революционен комитет; Стефан Пешев, Никола Дабев, Никола Генев, братя Никофор и Димитър Бояджиеви и още десетки имена на достойни народни будители за църковна независимост, просвета и политическо освобождение.
С художествена композиция, посветена на 1 ноември, третокласниците от ОУ „Стефан Пешев“ с ръководители Нина Матеева и Боянка Пенчева, поздравиха за празника всички присъстващи. А в края на тържеството венци и цветя бяха поднесени пред паметника на Хаджи Стоян поднесоха Община Севлиево, НЧ „Развитие – 1870“, ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Стефан Пешев“, СУ „Васил Левски“, ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, ПГ „Марин Попов“, граждани.
– Ротари клуб, БС “Севлиево 21 век” и Община Севлиево връчиха стипендии на изявени ученици и студенти
Многобройни са успехите на севлиевските ученици, представящи града ни на различни национални и международни прояви. За пръв път тази година Ротари клуб – Севлиево връчи стипендия на студент. Тя бе връчена от президента на Ротари клуб Даниела Христова, според която наградата е признание за младите хора в Севлиево, които са съвременните будители, и които са доказали, че са съпричастни към делото и идеите на Ротари. Пръв неин носител за принос в образованието, в обществения и културен живот в Севлиево стана Борислав Маринов – студент във ВТУ „Св. Кирил и Методий“. Наградата е годишна, в размер на 2 000 лв., до завършване на бакалавърската му степен.
По традиция, в Деня на народните будители, своите награди връчи и бизнессдружение „Севлиево 21 век”. За осма поредна година бизнессдружението подкрепя изявени ученици за техния отличен успех и постоянство, за успехите им в олимпиади, национални и международни конкурси. Тази година конкуренцията за стипендиите е била голяма, като за тях са се състезавали 17 ученици.
Наградите „Стипендии 21 век“ от името на Управителния съвет на сдружението връчи Мирослав Марков. Едногодишни стипендии от 1 200 лв. получиха Борислава Борисова и Моника Генкова от СУ „Васил Левски“ и Божидар Пенков от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“. С еднократна стипендия в размер на 200 лв. бяха наградени Цветомир Колев, Айджан Нуриева и Десислава Павлова от СУ „Васил Левски“, Мартин Кинев и Мартин Деянов от Механоелектротехникума. Диплом и поощрителна награда получиха и Мариела Митева, Миглена Недялкова, Иван Денчев, Михаел Дражкова, Мелнур Нуриева, Деница Панчева и Лилия Апостолова от СУ „Васил Левски“, както и Алев Мехмедова и Иван Г. Иванов от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“.
Община Севлиево награди с еднократна финансова помощ в размер на 200 лв. изявени ученици за отлично представяне в национални конкурси и олимпиади. Наградите на изявените ученици връчи кметът на община Севлиево д-р Иван Иванов. Тази година това са Иван Денчев, Десислава Павлова, Иван Г. Иванов и Мелнур Нуриева.