Нашето новосформирано вокално трио ,,Мелос“ изпълнява ортодоксална музика. В него участват Олга Цветкова, Катерина Николаева и Жозе Понзоне. За кратките шест месеца от съществуването си, има три самостоятелни концерта, Музикално ателие в два семинара с английски студенти по ареология (съвместен проект с Исторически музей- Севлиево) и участие в два престижни фестивала (в градовете Елена и Габрово). Артист-изпълнителите от трио “Мелос” се завърнаха с диплом и плакет от 20-ите “Празници на духовната музика” – Габрово.
Фестивалът не е с конкурсен характер, но е престижен. Високото му ниво се поддържа, чрез предварителен кастинг на участниците. Организаторите на “Празниците на духовната музика” – Габрово са Министерство на културата, Община Габрово, Габровско архиерейско наместничество и Народно читалище ,,Габрово – 2002″. Домакин на участващите състави в направление Православни песнопения е храм “Св. Троица”. Втората вечер в раздел Духовна музика домакин е Градската художествена галерия и Габровски камерен оркестър, с диригент Ив. Стоянов.
На фестивала прозвучаха бисери от сакралната музика – древна и съвременна. По традиция на този форум винаги е имало гост-изпълнители от чужбина. Тази година такъв беше г-н Жозе Понзоне (Франция), артист-изпълнител от трио “Мелос”. Нашите талантливи музиканти получиха много овации от Негово Високопреосвещенство Великотърновския Митрополит Григорий, църковния клир, присъстващите професионални музиканти и публиката, както и покани за бъдещи концертни изяви.
Г-жа Олга Цветкова и трио “Мелос” канят всички съграждани (без ограничения на възраст и пол), които имат желание да се включат в безплатните музикални ателиета за “Придобиване на певчески умения и ортодоксално музициране”. Репетициите са всеки петък вечер в НЧ “Развитие”(оранжевата зала).
20 години “Празник на духовната музика”
Първият фестивал „Празник на духовната музика“ в Габрово стана на двайсет години. Габровци успяха до този момент да съхранят и развият уникалният замисъл за две концертни вечери в храм „Св. Троица“ и втората в ХГ „Христо Цокев“, в която звучат сакрални произведения от цял свят. Запази се и статута с четирима организатори от държавна, общинска, религиозна власт – Габровско архиерейско наместничество, НПО в лицето на НЧ „Габрово-2002“ под председателството на Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий. През годините те не само си взаимодействаха, но помогнаха да се утвърди това изключително музикално събитие в страната и чужбина.
С какво изпращаме и посрещаме двайсетото издание на празника посветен на Света Петка Българска? До тази година се спазваше традицията да има гостуващ чуждестранен хор, но днес, заради пандемията и международната обстановка такова участие беше осуетено. До сега в Габрово са гостували 49 хорови състава от чужбина и 107 български колективни изпълнители. При много организационни трудности стремежът е да се запази и друга съществена клауза от статута да не се повтарят изпълнителите. За съжаление хоровото дело в България остарява като цяло и не се развива достатъчно за голям подбор.
Подготовката за двайсетото издание започна още през февруари и участниците бяха известни още тогава – това бяха Училището за древни езици и култури „Св. Константин Кирил философ“ София, смесен хор „Петко Стайнов“ от Казанлък, камерен хор „Еуфоника“ Трявна, хор „Св. Йоан Златоуст“ Варна, дамска формация „Лира“ – Нови Пазар, Вокална формация „Мелос“ – Севлиево.