СТЕФКА ВУЦОВА, главен експерт в Държавен архив – Габрово
Дипломата за доктор по медицина от Лозана, Швейцария на д-р Петър Недевски, визитна картичка, както и спомени на неговата съпруга София Недевска за Иван Петков Гьонджиев (дядо Иван Въцата) в оригинал предадоха техни наследници чрез Доротея Пенсола – правнучка, в Държавен архив – Габрово.
През 1997 г. Нанка Петрова Недевска – Пожарлиева – дъщеря на д-р Петър Недевски, предава в архива документи и снимки на баща си. През 2001 г. Елена Пожарлиева – внучка на д-р Петър Недевски, предоставя копие на мемоарите му и снимка на баба си – София Велковска– Недевска.
Документите съдържат биографични бележки за д-р Петър Недевски от дъщеря му Нанка Недевска – Пожарлиева от София, снимки на д-р Петър Недевски и на семействата на д-р Недевски и д-р Христо Иванов в Габрово, снимка на София Велковска – Недевска като студентка в Женева през 1898 г., статия с биографични данни за София Велковска – Недевска от Илия Габровски, публикувана във в. “Балканско знаме” – Габрово.
По спомени и в биографични бележки за своя баща Нанка Недевска-Пожарлиева посочва, че „д-р Петър Недевски е роден в Севлиево на 25 май 1876 г. Завършва Априловска гимназия, а след това медицина в Женева и Лозана, Швейцария.
През 1904 г. завършва Школата за запасни офицери в Княжево, Софийско. Постъпва на работа същата година като дружинен лекар в 18 Етърски полк.
В периода 1905 – 1913 г. е назначен като училищен лекар, заместник-градски лекар на Габрово и старши полкови лекар на 81-ви полк от 1-ва дивизия.
Като околийски лекар заема длъжността от 1912 г. до 1934 г., когато поради заболяване си подава оставката.
В края на 1933 г. пише труд, в който прави обширно изложение на санитарното състояние на Габровска околия и целия Габровски окръг за период от 10 години. Трудът му е представен в Дирекцията на Народното здраве от главния лекар на града. Дирекцията на народното здраве го представя в Академията на науките за най-отличил се околийски лекар, за което получава Момчиловата премия. Дирекцията на народното здраве го награждава с орден „За гражданска заслуга“ III степен.
Друга обществена дейност на д-р Недевски е членуването му в Габровското ловно дружество от 1908 г. Негов председател а за периода 1911 – 1935 г. През тези 25 години той има голям принос за повдигане на ловното дело. Инициатор е за построяването на Ловен дом, автор на публикации и на книга за историята ан ловното дружество. Почива на 26 март 1936 г. в Габрово.
В Държавен архив – Габрово се съхранява дипломна работа на д-р Петър Недевски по тема “Костният мозък като средство за лечение”, представена във факултета по медицина в Лозана – Швейцария през 1903 г. на френски език, с посвещение на д-р Христо Иванов, откъс от книгата на д-р Петър Недевски “Исторически бележки “ за Ловно-рибарския съюз “Сокол” – Габрово, протокол от извънредно заседание на Габровското градско общинско управление от 1911 г. за назначаването му на длъжността градски лекар, както и записки през войните в 1912-1918 г. от д-р Петър Сп. Недевски със сведения за участието му в Балканските войни като дружинен лекар (санитарен подпоручик) в 18-ти Етърски пеши полк и в Първата световна война като: началник отделение в 9-ти Дивизионен лазарет (санитарен капитан), началник отделение в 1/8 полева болница и старши полкови лекар в 81-и пехотен полк (санитарен майор). През 2014 г. тези записки са дигитализирани в Държавен архив – Габрово и са достъпни за четене в Информационната система на държавните архиви (ИСДА) http://isda.archives.government.bg. Публикувани са в списание „Известия на държавните архиви“, бр. 110 от 2015 г. и бр. 111-112 от 2016 г. Екипът на Държавен архив – Габрово изказва своята признателност към наследниците на д-р Петър Недевски за родолюбивия им жест към обогатяване на документалното наследство.