Община Севлиево и Градска библиотека канят жителите и гостите на града на паметно събитие. Повод за него е 120-ата годишнина от рождението на Фани Попова-Мутафова. На 11 октомври (вторник) от 17:30 часа, в сградата на Община Севлиево, ще бъде поантата на множеството начинания, които екипа на библиотеката подготвя в продължение на година, посветени на паметта на една значима личност и необходимостта открито и с разбиране да преоткрием истината за жената и твореца Фани Попова-Мутафова. Истина е, че със своите 35 книги, издадени до 1944-та година, Мутафова е най-популярната писателка у нас.
„Обикновено аз твърде дълго живея със замислената творба, докато напълно узрее. Готова ли е – аз не почвам да я пиша, а просто я преписвам от паметта си завършена, цялостна“ – казва Фани Попова-Мутафова. (Фани Попова-Мутафова. Спомени. // Летописи, 1997, кн. 5-6, с. 162.)
На 11 октомври ще оживее една книга, дълго живяла в сърцето и мисълта на своята авторка – литературна историчка, литературоведка и писателка Катя Зографова – „Фани Попова-Мутафова. Житие и страдание”.
„Благодаря на колегите от Градската библиотека в родния град на Фани Попова-Мутафова за идеята в чест на 120-та й годишнина да завърша тази трудна книга, отлагана повече от 20 години! Задължена съм на екипа на „Малката маркиза“, с който през 2021 г. дръзнахме да покажем „неудобните“ архивни свидетелства във филма си. И стана ясно, че българската публика е узряла да узнае и горчивите истини за любимата писателка, без първосигнално да заклейми исторически отречения й идеологически избор….
Настоящата книга е мислена като част от това честно, но не деструктивно, а градивно явяване на „великата сянка“ Фани Попова-Мутафова”, казва Катя Зографова.
На 11 октомври е и награждаването на отличените автори и творби в Националния литературен конкурс на името на Фани Попова-Мутафова – за исторически разказ на тема „Велики сенки от историята” или есе на тема „Жената и светът”. Наградените автори са: Диляна Тодорова от гр. Димитровград, Мадлен Аспарухова от гр. Видин, Любомира Вълчева от гр. София, Светлана Андреева от гр. София, Галина Златарева от гр. София, Генка Богданова от гр. Ямбол и 17-годишната Виктория Минчева от гр. Сливен. Жури на конкурса бяха – Катя Зографова, д-р Петър Величков и Чавдар Ценов. От името на журито г-н Величков ще сподели впечатления от срещата си с текстовете на участниците в творческата надпревара.
Веднага след това гостите на творческата вечер ще могат да гледат документалния филм-портрет „Малката маркиза”. Реализацията му се дължи на екипната работа на сценаристките Елица Гоцева и Теодора Стоилова-Дончева, режисьора Станислав Дончев, оператора Мартин Димитров и композитора Александър Костов. Продуцент е Павлина Желева, с участието на Ирина Митева, Васил Бинев и Веселин Цанев. Част от създателите на филма ще гостуват на севлиевци и ще споделят интересни моменти от неговото създаване.