От обещаните от правителството на Кирил Петков 7 154 837,83 лв без ДДС за решаване на водния проблем на Севлиево Общината ще получи само 1275417 лв., които са половината от един. Това става ясно от решение на Министерския съвет от 30 септември 2022 г. за одобряване на Списъка на инвестиционни проекти на общините по приоритети и направления за целево финансиране.
Става дума за инфраструктурни и ВиК проекти в български общини, за които правителството на Кирил Петков определи 418 млн.лв., чрез преструктуриране на бюджета на МРРБ. На 1 август, ден преди правителството да подаде оставка, беше одобрен и Списък на приоритетните проекти, в който бяха включени и три за решаване на водния проблем на община Севлиево – “Реконструкция на довеждащия водопровод до ПСПВ Стоките”, “Източния водопроводен клон за питейна вода” за “Реконструкция на улични водопроводи в централната част на града” на обща стойност 7 154 837,83 лв без ДДС.
В решението на правителството се казваше, че средствата за изпълнението на проектите през 2022 г. следва да се осигурят от бюджета на МРРБ чрез преструктуриране на разходите. Има и специален текст, според който трябва „служебният министър да подпише договори за изпълнение на проектите, които те ще финансират 30% авансово, а останалите средства ще се изплащат след предоставяне на документи за извършени дейности.
Тъй като проектите и сумите за тях бяха оповестени в местните и регионални медии от тогавашния народен представител от ПП “Продължаваме промяната” Богомил Петков, на редовно заседание на местния парламент през месец септември, общинският съветник Тодор Ганчев попита има ли подписани договори за тези средства и имали постъпили суми за изпълнението на проектите в общинския бюджет.
„Няма да коментирам дали МС на предходно правителство може да задължи следващо правителство с някакво свое решение, но към настоящия момент мога съвсем кратко да отговоря, че Община Севлиево не е подписвала никакви договори за финансиране на който и да било от ВиК проектите, нито има отделно постановление или споразумение с Министерски съвет, или с някое от министерствата за предоставяне на финансиране за тези обекти. А в общинския бюджет няма постъпвали суми по отношение на тези обекти“, отговори кметът д-р Иван Иванов.
Прогнозата му, че служебното правителство не е задължено да изпълнява решение на предходното, се сбъдна. На 30 септември 2022 година служебното правителството на Гълъб Донев със свое решение намали броя на проектите и предвидените суми.
“Одобрените обекти са предложени от Националното сдружение на общините в Република България. Избрани са тези, които имат проектна готовност, разрешения за строеж и са посочени от съответната общинска администрация като най-приоритетни. Условието е МРРБ да финансира 50% от стойността им, като средствата ще бъдат предоставени на общините на две равни части – първото плащане ще е до 10 работни дни след подписване на споразумение и второто през месец декември 2022 г. С приетото решение се отменя одобрения Списък на инвестиционни проекти на общините по приоритети и направления/обекти за целево финансиране, приет с решение на Министерски съвет № 576 на от 01.08.2022 г., тъй като в Приложение № 1 към него са включени обекти, за чието изпълнение са заложени дейности, реализацията на които е нецелесъобразна и е извън обхвата на провежданите политики и бюджетни програми на МРРБ. Освен това, за част от включените в списъка обекти няма информация дали имат документална готовност за изпълнение”, се казва в съобщение от Областна администрация – Габрово. В списъка на приоритетните проекти за община Севлиево фигурира само проекта “Реконструкция на довеждащ водопровод до ПСПВ “Стоките” и Източен водопроводен клон за питейна вода” с подобект “Източен водопровод, клон от ПСПВ “Стоките” до разпределителна шахта при с. Буря – с. Добромирка – ЕТАП 2, за който са предвидени само половината 1275417 лв. без ДДС) от общо необходимите 3061000 лв. с ДДС, колкото е заявената пълна строителна стойност на строежа, в т.ч.:Разходи за изпълнение на СМР; Разходи за осъществяване на строителен надзор и Разходи за упражняване на авторски надзор по време на строителството.
В решението на Министерския съвет от 30.09.2022 г. няма информация за останалите средства, необходими за изпълнението на проекта.