Как се приготвят есенни туршии показаха в Регионалния етнографския музей на открито „Етър“ край Габрово преди дни. Двудневният празник „Сезонът на туршиите“ събра габровци и гости в етнографския комплекс, които пожелаха да се запознаят със стари традиционни рецепти за зимнина.
Есента е сезон, през който в повечето български семейства и днес се правят туршии. До средата на ХХ век в селата те се приготвят предимно от продукти собствено производство. Чрез различни способи и технологии, хората се опитват да оползотворят всичко произведено в домашното стопанство и да го превърнат в питателна храна за зимата. В последните десетилетия приготвянето на туршии все по-често е свързано със закупуване на необходимите продукти от пазара, за да се изпълнят, както повелява традицията, завещани семейни рецепти на някоя отдавна починала баба.
Такъв е и случаят на самодейците от богатовското читалище „Отец Паисий“, които за поред път участват в „Сезонът на туршиите“. И сега, в автентичната възрожденска атмосфера, под сянката на орехите, сръчните жени показаха как се прави парена туршия, макар и леко модифицирана, с гореща смес по стара, над 70-годишна рецепта.
Ето и рецептата за парени чушки в каче:
12 кг. чушки, 6 л. Вода, 3 л. оцет, 1 кг захар, 600 гр сол, 1 прах бензоат
Чушките се измиват и нареждат в каче. Между тях, по желание, се нареждат парчета нарязана дюля. Останалите продукти се слагат е тенджера да заврат. Когато захарта и солта се разтворят се заливат чушките. Когато изстинат, на другия ден, се претакат и се добавя бензоатът. Чушките се претакат още няколко пъти.