• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
петък, 9 май 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Кой ще получи тазгодишните почетни отличия на Община Севлиево

от Мая Ганева
05.10.2022
в Общество, Севлиево
0 0
0
Кой ще получи тазгодишните почетни отличия на Община Севлиево

Предложения за връчване на три почетни отличия бяха одобрени на заседанието на Общинския съвет миналия вторник. Традиционно те се връчват на празника на Севлиево, който се отбелязва тържествено на Петковден – 14 октомври. Тази година носители на „Почетен знак – Севлиево“ ще станат: Петко Хинов – посмъртно, както и ръководствата на две училища – ОУ „Стефан Пешев“ и ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“.
Петко Тодоров Хинов – духовният благородник на нашето време


Предложението за посмъртното удостояване на Петко Хинов с официалното отличие „Почетен знак – Севлиево“ бе внесено в Общинския съвет от Недко Георгиев – председател на групата общински съветници „Местна коалиция ВМРО – Българско национално движение”. Основният мотив за номинацията бе, че почетните отличия на града се присъждат за изключителни или големи заслуги в областта на стопанския, духовния и обществения живот. Тези заслуги могат да бъдат изразени в принос за постижения в областта на науката, техниката, културата, образованието, спорта, изследователската, стопанската и обществена дейност. А в живота и делото на Петко Хинов имаше от почти всичко това.
Петко Хинов е роден на 4 септември 1972 г. в гр. Пловдив. От 1973 до 1987 г. живее с родителите си в бащината къща в Севлиево. Завършва основно образование в СОУ „Васил Левски“ с отличен успех. През този период се обучава в детската музикална школа към читалище „Развитие“ направление пиано. Завършва средното си образование в Пловдивската английска гимназия (1991 г.), а след това Софийския университет с първа специалност Китайска филология и втора специалност Румънска филология (1996 г.).
Публикува стихосбирката „Плачевни напеви за родния край и душата“, „Православен дом“ под псевдоним Филип Андреев. Там са поместени и други негови разкази и статии. Преводач е на статии и книги от английски, руски, румънски, китайски, сръбски и църковнославянски език на български език, а също така от български на английски, руски и китайски език. Някои от преводите му са публикувани в интернет. Автор е на богослужебни химни и служби на църковнославянски език. Записва и публикува в интернет аудиокниги на собствения си сайт. През 2006 г. излиза от печат съставеният него сборник, посветен на мъчениците от Батак, със заглавие „По дирите на българските новомъченици, том 1 – „Баташките новомъченици“.
От 2010 до 2013 г. работи в Китай като учител по английски език във Фошан, провинция Гуандун. През 2013 г. се завръща в България с китайската си съпруга и оттогава работи като преводач (китайски, старокитайски, старобългарски, староруски) сътрудник, редактор и консултант на издателство „Изток-Запад“. През юли 2015 г. участва в „Научно-образователна програма за млади китаисти“, организирана от Министерство на културата на КНР и Китайската академия по социални науки, работи в Института по изучаване на романа „Сън в алени покои“, плод на което е изследването „Сълзите на любовта между носталгията и красотата в романа „Сън в алени покои“ и българската литература“.
През април 2016 г. Петко Хинов е приет за член на Съюза на преводачите в България (секция Художествена литература). От 2014 г. до смъртта си живее със семейството си в Севлиево. През този период е изключително активен в образователния и културния живот на града. Член е на Училищното настоятелство на СУ „Васил Левски“. Организира и преподава в първата паралелка по китайски език към училището. Активен член е на литературния клуб в града. През последните години осъществява контакти и посредничи за побратимяването между общините Севлиево и Нанхай. Придружава делегацията от Севлиево при посещението в Нанхай. По-късно, при ответното посещение от китайска страна, помага в организацията и преводите между делегациите на двата града. Носител е на множество награди, сред които: специална награда за годината на Съюза на преводачите в България за изключително високи постижения в областта на превода, за превод от старокитайски на книгите „Тридесет и шестте стратегеми“ и „Нощни разговори край огнището“ (2014 г.); Национална награда на Министерство на културата „Христо Г. Данов“ за превода на „Сън в алени покои“ том 1 от Цао Сюецин (2015 г.); Награда за особен принос към китайската книга (2017 г.).
Петко Хинов си отиде на 3 януари т.г., на 49-годишна възраст, след неравна битка с COVID-19.
ОУ „Стефан Пешев“ – 60 години будителство, стремеж към знания и светлина


Предложението за удостояване на ОУ „Стефан Пешев“ с „Почетен знак – Севлиево“ бе внесено в ОбС от кмета на града д-р Иван Иванов за големи заслуги и постижения в областта на образованието и обществената дейност. От мотивите към него става ясно, че през 2022 година училището, носещо името на един от най-достойните, най-будните и най-смелите севлиевци – Стефан Пешев, навършва 60 години от своето създаване. 60 години заедно – учители и ученици, вървят по стъпалата на просвещението и пишат историята на своето училище. 60 години будителство, стремеж към знания и светлина. 60 години труд и успехи. И днес, ученици и учители заедно продължават да пишат историята на своето училище.
Началото е на 15 септември 1962 г., когато в присъствието на 1 039 ученици, 42-ма учители, граждани и представители на обществени организации училището отваря врати. Така и до днес, когато наследниците на първите са тук, за да получат своята здрава основа за добро бъдеще.
ОУ „Стефан Пешев“ разполага с материална база, която дава възможност за пълноценен образователен процес и грижа за всяко дете – самостоятелни класни стаи, кабинети по природни науки, компютърни кабинети, физкултурни салони, ресурсен кабинет, медицински кабинети.
От 1962 г. до сега близо 6 хиляди деца са написали първите си букви и са получили основно образование с помощта на всеотдайните учители от ОУ „Стефан Пешев“, които работят в екип, отдадени на образованието и възпитанието на децата. Училището осигурява възможности за пълноценно развитие на учениците, организира различни клубове, занимания по интереси, спортни дейности. Участието на учениците в различни училищни, общински, национални и международни проекти, дава нови възможности за обогатяване на знанията и опита им, за израстването им като пълноценни личности, развива техните дарби и таланти и спомага за усъвършенстване на социалните им умения. Училището се гордее с имената и успехите на всички, които през годините достойно са го представяли на различни конкурси, олимпиади, фестивали.
Учебното заведение възпитава не само знаещи и можещи ученици, но и хора с добри сърца, достойни граждани на Севлиево, на България и света.
ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ – Шест десетилетия на съзидание и развитие


Официалното отличие „Почетен знак – Севлиево“ ще бъде връчено на екипа на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ по предложение на кмета на общината д-р Иван Иванов. През тази година училището навършва 60 години от своето създаване. В своята дългогодишна история учебното заведение дава най-ценното на своите ученици – знанието. Училището е богато с успехите и традициите, които има. Изминалите десетилетия са на съзидание и развитие. Промените са видими и навсякъде.
Кратката хронология очертава най-важните дати в годините. На 15 септември 1962 г. е основавано като Професионално-техническо училище по електротехника и металообработване. През учебната 1966/1967 година училището прераства в Средно професионално-техническо с тригодишен курс на обучение. На 5 януари 1967 г. е първата копка на новия училищен комплекс, който официално е открит на 25 септември 1967 г. През 1987 г. на училището е присъден орден „Кирил и Методий” І степен за постигнати много добри резултати в учебно-възпитателната работа. На 16 септември 1992 г. учебното заведение прераства от Средно професионално-техническо училище в Техникум по механоелектротехника. От 7 април 2003 г. училището е преименувано в Професионална гимназия по механоелектротехника „Ген. Иван Бъчваров”.
За 60-годишната си история училището е подготвило около 6 800 специалисти. Завършилите продължават образованието си във висши учебни заведения и се реализират като инженерно-технически кадри, а останалите като среднотехнически и изпълнителски персонал във водещите фирми в града и общината. Осъществява се прием по следните професии: „Техник на компютърни системи”, „Машинен техник”, „Техник на електронна техника” и „Електротехник”. През последните години професионалната гимназия успешно популяризира и затвърждава позициите на дуалното образование в страната за изграждане на устойчива система на професионално училищно образование, в която професионалното обучение е тясно свързано с нуждите на бизнеса. Училището разработва и реализира многобройни проекти по национални и оперативни програми. Реализирало е 15 проекта по европейската програма „Еразъм +“. Има новоизграден STEM център по национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Учениците учат по нов и съвременен начин като съчетават обучението в различни области на познанието с експериментални дейности.
В ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ е създадена благоприятна, насърчаваща и подкрепяща среда за учениците и учителите, и в партньорство с родителите и институциите, с което училището се утвърждава като предпочитано място за обучение и възпитание на подрастващите от града и общината. Гордост са постиженията на възпитаниците на гимназията в национални и международни конкурси в областта на науката, изкуството и спорта.

Етикети: Община Севлиевопочетни отличияросица
СподелиTweetСподели
Мая Ганева

Мая Ганева

СвързаниПубликации

Верният отговор е в думите на Петко Рачов Славейков: “Учителите държат бъдещето на народа в ръцете си”

В разветите знамена на победителите няма смисъл

09.05.2025
95 години от рождението на Пеньо Пенев: Очарованието на всеки край е новото начало

95 години от рождението на Пеньо Пенев: Очарованието на всеки край е новото начало

09.05.2025
Сдружението на жените “Надежда 2001” с мил жест към абитуриентите

Сдружението на жените “Надежда 2001” с мил жест към абитуриентите

09.05.2025
Подписан е договорът за саниране на СУ “Васил Левски”

Подписан е договорът за саниране на СУ “Васил Левски”

09.05.2025
“Щрихи от дните на село Търхово”

Спомен с размисли в Деня на победата

09.05.2025
9 май – от Деня на победата до Деня на Европа

9 май – от Деня на победата до Деня на Европа

09.05.2025
Следваща публикация
Община Севлиево спечели проект за изграждане на лекоатлетическа писта в двора на СУ “Васил Левски”

Община Севлиево спечели проект за изграждане на лекоатлетическа писта в двора на СУ “Васил Левски”

Възрастните хора празнуваха

Възрастните хора празнуваха

Продължават дейностите по изготвяне на областна аптечна карта

Продължават дейностите по изготвяне на областна аптечна карта

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Верният отговор е в думите на Петко Рачов Славейков: “Учителите държат бъдещето на народа в ръцете си”

В разветите знамена на победителите няма смисъл

09.05.2025
Бойно кръщение за малките баскетболистки

Бойно кръщение за малките баскетболистки

09.05.2025
С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

09.05.2025
Тони Маринов стана абониран за третото място

Тони Маринов стана абониран за третото място

09.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Спец акция срещу дрогата

Млад шофьор самокатастрофира, спътничката му е с опасност за живота

09.05.2025
Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой,  отидоха в прокуратурата

Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой, отидоха в прокуратурата

05.05.2025
Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

05.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

2 дни ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

4 дни ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

1 седмица ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
StatCounter - Free Web Tracker and Counter
error: Съдържанието е с авторски права.