ХРИСТО ИВАНОВ, с.Бериево
При вихрещата се скъпотия и обезценяването на парите през ноември 1919г. индустриалците Петко Щърбанов, Стоян Кастелиев и Цоньо Ангелов подготвили проект за откриване на тютюнева фабрика на ул. „Балканска № 43” /днес ул.”П.Р.Славейков”/. Закупили стопанската сграда на Драгия Гатев, за да я преустроят в тютюнева фабрика. Проектът на фабриката подготвил инженер Н.Алавержиев и предвидил помещения за рязане на тютюн от машина, задвижвана от бензинов мотор. Работното помещение се състояло от голяма стая, в която работниците сгъвали и лепели цигарите по-малко за ръководството на тютюневата фабрика и склад за производството.
Индустриалците Петко Щърбанов, Иван Кастелиев /син на Стоян Кастелиев/ и Цоньо Ангелов регистрирали в съда индустриално дружество „Тютюнева фабрика Меркурий” и молят Общината да узакони индустриалното предприятие. Комисия посетила обекта и установила, че преустройството на сградата не е съобразено със Закона за благоустройството. Пред общинското управление протестирали и гражданите и заявили: „Ние сме против откриването на тютюневата фабрика, която ще вреди на здравето ни”. Окръжният инженер забранил откриването на тютюневата фабрика.
Поривът и стремежа на собствениците на индустриалното дружество се усилил и те упорито работили за откриването на тютюнева фабрика Севлиево . Закупили място на ул. „ Верещагин” /днес ул.Ст.Пешев”/ срещу входа на казармата на артилерийския полк /, на юг около 20м. от главната улица. През 1923г. строителните документи били готови и строежът на сградата започнал. Възмутени съседите протестирали против изграждането на тютюневата фабрика и във възражението до общината посочили: „Ние гражданите Пенка Воденичарова, Иван Стойчев, Симеон Иванов,Денка Гунчева, Васил Петков и Стефана Денчева всичките от Севлиево, протестираме срещу искането построяване на тютюнева фабрика „Меркурий”. Като съседи на зданието заявяваме: „Квартала, в който ще се строи фабриката не е обявен до сега за индустриален.”
Окръжният инженер с предписание от 10.11.1923 година забранил строежа, който нарушава закона за благоустройството, но фирмата на Щърбанов, Кастелиев и Ангелов, продължили строежа на фабриката, без разрешение на техническите власти.”
Гражданите Георги Чурков, Петър Енев, Борис Касабов, Стойна Кунчева и Илия Стоянов пред общинското управление при часовниковата кула протестирали и заявили, че решително протестират против строежа на тютюневата фабрика „ Меркурий” и настоявали да се спазват законите. На срещата с кмет на града непримиримите протестиращи заявили: „От проверени сведения научаваме, че заедно с тютюневата фабрика ще работи и железарска работилница за кантари, огради и легла. Ще се използват и машини без разрешението на техническите власти. В производството ще използват мотор, въздухът ще бъде замърсен и шума ще пречи на гимназията и гражданите. Нека хигиеничният съвет реши възможно ли е да има тютюнева фабрика в съседство с гимназията и казармата”.
Кои са индустриалците?
Петко Щърбанов е роден в Ново село /днес квартал на гр.Априлци/ в семейството на учители. Получил добро образование. Бил член на управителния съвет и собственик на керамичната фабрика „Напредък”, служител в банка.
Иван Кастелиев е роден в Севлиево през 1895г., 24г. е бил търговец, син на Дона и Стоян Кастелиеви.
Цоньо Ангелов 25г. е роден в Севлиево, син на Цона и Ангел Цоневи занаятчия.
През 1929г., след продължителен съдебен спор, строежът на тютюневата фабрика „Меркурий” бил завършен. Световната икономическа криза 1929 -1934г., която засегнала и тютюневото производство. Според собственика Петко Щърбанов е била продадена. За това само веднъж през 1929г. читалищният вестник „Развитие” пише за съществуването на тютюневата фабрика „Меркурий”.
Сградата на бившата фабрика се е използвала за спални по време на ученически бригади, а през 1959 година приземният етаж е бил ученически стол на Селскостопанския техникум, днес ПГ”Марин Попов”.