РУЖА ЛЮБЕНОВА
Съдебните дела за убийства винаги са тягостни, но чувството се засилва, когато става дума за смъртта на малко дете, и то от ръката на близък. Такава беше обстановката и по време на делото в Окръжен съд-Габрово на 8 септември т. г., когато се проведе разпоредителното заседание срещу Д. М. от Севлиево, обвинен, че умишлено е умъртвил малолетната си рождена дъщеря.
Ще припомним, че по обяд на 4 февруари 2021 г. в Районното полицейско управление Севлиево получили сигнал за дете в безпомощно състояние. „Незабавно е изпратен екип от Центъра за спешна медицинска помощ, който е установил смъртта на детето, съобщиха тогава от полицията. – В съседна стая е установен бащата (на 41 год.) в неадекватно състояние, който е бил с порезни рани в областта на китките и глезените. Транспортиран е в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“-Габрово. След извършените манипулации, с прокурорско постановление мъжът принудително е настанен в Психиатрична болница в Севлиево.” При огледа било установено, че починалото дете е с порезна рана на шията.
Сега, година и половина след смъртта на 4-годишното момиченце, остава въпросът за психическото състояние на бащата.
По неофициални данни на в. „Росица” то е следено в затворническата психиатрия в продължение на година, а заключенията на петорната съдебно-психиатрична експертиза са развити на 82 страници.
На 8-ми подсъдимият влезе в съдебната зала на Окръжен съд-Габрово с белезници на краката и ръцете, които бяха свалени след указание на председателстващия разширения съдебен състав Павел Неделчев. Заседанието тръгна по обичайната процедура – съдът прие за съвместно разглеждане в наказателния процес предявените от пострадалите (майката и сестрата на починалото дете) граждански искове към Д. М. за причинени неимуществени вреди в размер на общо 110 000 лева. За майката – 80 000 лв, а за сестричката – 30 000 лв. Двете бяха конституирани като граждански ищци по делото, а майката – и като частен обвинител. „На досъдебната фаза не са допуснати отстраними съществени процесуални нарушения, които да са довели до нарушаване правата на Д. М. или на пострадалите”, записа в протокола съдът.
В същото време Д. М. сякаш не участваше в делото. Отговаряше тихо и едносрично, само с „да” или „не” на въпросите на съдията, сбърка рождената си дата…
Поведението му даде повод на неговия адвокат да поиска спиране на наказателното производство. Защитникът се мотивира със „влошеното здравословно състояние на подсъдимия”, с това, че в момента е на лекарства и инжекции и че не може адекватно да участва в съдебния процес. От другата страна обаче, адвокатът на пострадалите възрази, че това е защитно поведение на подсъдимия.
В крайна сметка, след прекъсване на заседанието и кратко съвещание съдебният състав реши, че искането на защитникът на Д. М. за спиране на делото е неоснователно. „На този етап липсват основания да се приеме съществуването на заболяване, което да препятства осъществяването на наказателно производство”, обясни съдът. Но допълни, че за следващите съдебни заседания по това дело, насрочени за 3 и 4 октомври т. г., трябва да бъдат разпитани като свидетели трима лекари от Психоболницата в Севлиево, участвали в лечението на Д. М. преди 4 февруари 2021 г. и да се изиска цялата документация по време на престоя и лечението му там.
Много вещи лица и свидетели ще се явяват по това дело – на 3 октомври ще бъде изслушана петорната съдебно-психиатрична експертиза, а на 4-ти – още вещи лица и свидетели. Обвинението на Д. М. е по чл. 116 ал. 1 т.3 предл. 4, т. 4 предл. 2 и т. 5 във вр. чл.115 от Наказателния кодекс. При доказана вина наказанието по този текст е лишаване от свобода от петнадесет до двадесет години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.