МАЯ ГАНЕВА
Със скромно тържество една инициатива, положена в началото на 2017 г., вече е факт. Вчера бе открита интересната експозиция „Образованието в Севлиево“. С няколко думи директорът на Градската художествена галерия и Музея на съвременното изкуство, където днес се помещава новата експозиция – Васко Василев, я представи пред дарители, директори на училища, ученици и гости.
„До 1820 г. обучението на децата в България се е реализирало в килийни училища. Нарастващият им брой обаче и желанието им за повече знания довеждат до изграждане на по-големи училища от светски тип. Едно от първите училища по нашите земи е Хаджистояновото училище, завършено през 1844 г., с пръв учител – младият Петко Рачев Славейков. През 1885 г. е открито четирикласното мъжко училище, в което днес се помещава Музеят на образованието и съвременното изкуство. През 1897 г. тържествено е открито и петокласното мъжко училище, което до 1912 г. се превръща в гимназия, а днес е СУ „Васил Левски“.
През 1891 г. в Севлиево се открива и Абаджийското училище. Нарастващият брой на децата налага необходимостта от построяване на по-големи училищни сгради – това са днешните основни училища „Христо Ботев“ и „Стефан Пешев“. През 60-те години на миналия век се построяват сградите на техникумите по керамика и керамично производство, електротехника и механизация на селското стопанство“, припомни още Васко Василев.
Новооткритата музейна експозиция представя пособия от периода 1844-1989 г. – за смятане и писане, училищни помагала и различни предмети, на които децата в Севлиево са се учили на четмо и писмо, на наука. Едни от най-ценните експонати, които са изложени във витрините са восъчна дъска за писане, мастилници и перодръжки, стари учебници, дори и оригиналната брава на училището от 1885 година, ученическа книжка от 1937 г., годината на раждането на негово величество Симеон, княз Търновски, и др. В музейната експозиция свое кътче намират артефакти от ръководения от Владимир Владимиров Експедиционен отряд, съществувал към I ОУ.
Всичко това не би било възможно без добрата воля на десетки частни дарители. Василев благодари поименно на всеки един от тях, направил с дарението си възможно днешното откриване на експозицията.
В деня на откриването си колекцията се обогати с още един предмет, дарен от директора на ОУ „Христо Ботев“ – Никола Гърков, стар микроскоп, подпомагал учебната дейност по биология и ботаника на десетки севлиевци преди повече от половин век.
„Адмирации към целия екип за усилието да съхраните българското чрез науката и образованието, да създадете този Музей на образованието и да запазите частица от онзи емблематичен туристически експедиционен отряд, на който самата аз съм била командир в периода 1984-86 г.“, каза на откриването Светла Георгиева, която е председател на Училищно настоятелство-Севлиево.