МАЯ ГАНЕВА
53 са били язовирите в общината, които са преминали през пролетен технически преглед, извършен от междуведомствена комисия. 47 от тях са общински, три са собственост на сдружения за напояване, а три са на Напоителни системи. Особено внимание е обърнато на потенциално опасните язовири – „Гредата“, в землището на Ловнидол, „Тръста“, в землището на Хирево, „Под куза“, в землището на Петко Славейков и „Студен кладенец“, в землището на Добромирка. „Засега нищо не буди притеснения. По оценка на комисията те не са живото и инфраструктурно застрашаващи“, коментира за в. „Росица“ служителят по сигурността в Община Севлиево инж. Димитър Ножаров. По думите му протоколът с предписанията за всяко едно хидросъоръжение ще бъде готов до десетина дни.
Близо 90% от предписанията, които са дадени от инспекторите на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) при проверките на язовирите в цяла Габровска област са изпълнени. Към момента, резултатите от направените инспекции показват, че водоемите са в добро техническо и експлоатационно състояние. Това съобщи председателят на Агенцията Петър Горновски по време на работна среща с областния управител Невена Петкова.
На нея присъстваха и и.д. главеният секретар на агенцията и главен директор на главна дирекция „Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях“ Мима Чалева, главният директор на главна дирекция „Метрологичен надзор“ Павлина Данаилова, началникът на регионален отдел „Северна Централна България“ на дирекцията Красимир Цанев и председателят на Комисията за обследване на техническото и експлоатационно състояние на язовирните стени и съоръженията към тях (КОТЕСЯС), намиращи се на територията на област Габрово Николай Петров.
От началото на 2017 г. инспекторите на ДАМТН, съвместно с експертите от КОТЕСЯС, са извършили 132 проверки на язовири, находящи се на територията на областта. Всички водоеми, които са общо 72 на брой, имат оператори и нужната техническа документация. Аварийните планове са заверени и актуализирани за 2018 г. При проверките се наблюдава, че язовирите имат достатъчен свободен обем, който може да поеме предстоящите пролетни дъждове. Преобладаващият брой предписания, които комисията е давала през 2017 г., са по техническата документация на водните обекти, а именно – да бъдат актуализирани аварийните планове при евентуални бедствия и аварии. Относно безопасната техническа експлоатация на язовирите, предписанията които най-често са срещани са за почистване на водните и въздушните откоси на язовирните стени от храстовидна и дървесна растителност.
От своя страна областният управител Невена Петкова заяви, че от стартирането на работата на инспекторите на Главната дирекция „Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях“ към агенцията през 2016 г., се отчита значително подобрение при стопанисването на водоемите в областта.