МАЯ ГАНЕВА
„Аз съм българче. Обичам наште планини зелени, българин да се наричам – първа радост е за мене“. Така, с обичаното стихотворение на Иван Вазов, декламирано от петгодишната Тея, в събота започна петото поредно издание на Националния фестивал „Семе българско“. В годината на европейското председателство фестивалът показа принадлежност към родните традиции, занаяти, храни, нрави и обичаи, част от голямото европейско семейство. Неговата цел е да върне българите към техните корени и да предаде на поколенията традициите и духа, които определят националното ни самосъзнание.
„Спомням си преди пет години как стартирахме и колко беше трудно. Днес фестивалът „Семе българско“ е традиция. Традиция да показваме българския фолклор, българските занаяти, българското слово, храните ни и всичко, което е свързано с българщината“, каза в приветственото си слово кметът д-р Иван Иванов.
„Няма друга община, в която да има такава толерантност и такова отношение към истинските неща“, заяви пред гостите и инициаторът на фестивала Ивелина Елмазова. Тя благодари на кмета на Севлиево и екипа му за доверието, което получава вече пета година, както и на всички истински българи, които са повярвали в идеята на фестивала. „Прекрасно е, че в един град бизнесът, Общината и хората са едно цяло“, заяви още тя.
Веднага след официалния старт на празника ученици от севлиевските училища, облечени в бяло, зелено и червено, изписаха с камъни девиза на страната ни – „Съединението прави силата“, в знак на принадлежност към родното и вярата в бъдещето на България, а след това поведоха дълго българско хоро.
Тази година над 100 изложители, показващи истинските български вкусове, храни, занаяти и изкуства, дадоха възможност на севлиевци и гостите на града да се докоснат до различни традиции и обичаи. Всеки един посетител на парк „Казармите“ имаше уникалната възможност да наблюдава занаяти от 15-16 век или да участва в плъстенето на вълна, плетене на дантела (фриволит), тъкане на колани с дървено бърдо, плетенето с беленица и изработването на бижута от вълна. На специален щанд пък се проведе инициативата „Да сътворим житни класове!“, където майстори по дърворезба предадоха своите умения на желаещите да творят и заедно с тях изработиха дървено пано под формата на житни класове, което беше продадено на търг с благотворителна цел – в подкрепа на двойка от Севлиево с репродуктивни проблеми. Прекрасната изложба „Различната България“ на фотографа Асен Великов радва гостите през двата фестивални дни. По традиция и тази година се реализира и инициативата „Шанс за бебе” с благотворителен базар на предмети, изработени от деца за деца.
Фестивалът в парк „Казармите“ предостави възможност на посетителите сами да приготвят желаните от тях храни и напитки, които след това вкусно да си хапнат. Можеха да опитат от сладните и солени лакомства, изработени от сръчните майсторки от севлиевските села, участващи и тази година в Селския мол. Наред с различните щандове гостите можеха да разгледат и двете фото изложби – „Път към висините” на облицовани куполи и камбанарии от инж. Христо Пашов и „Различната България” на фотографа Асен Великов, разкриваща магията на родния фолклор.
И тази година богатата програма на двата фестивални дни докосна сърцата на гостите. Те имаха възможност да чуят както изпълненията на ансамбъл „Чинари“ и „Развитие“, певците Деси Добрева и Николай Славеев, на самодейните състави от селата и Севлиевската духова музика. Изненада за всички тях бяха нестинарските танци, докосващи сърцата и препращащи към прастария български корен.