На 1 септември 2022 г. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за м. септември в размер на353.21лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, което е увеличение с близо 19% спрямо предходния месец. Това е поредно увеличение на цената на природния газ, като за последните три месеца тя е скочила общо с близо 150 на сто.
Проучване на Националното сдружение на общините в Република България показва, че в 75 от тях публичните гради, в т. ч. и училищата се отопляват на газ. В тази ситуация е и община Севлиево. От години всички детски градини, училища, Спортна зала, Дом на културата и други публични сгради се отопляват на газ.
„Тази цена, която вече надмина 350 лв. /Mwh със сигурност ще ни е непосилна“ коментира за в.“Росица“ кметът д-р Иван Иванов. – Ние направихме икономии, за да успеем предната година, като компенсирахме с по-ниската цена на тока, която имахме. Дори при цена 125 лв. на мегават, едва се справяхме. Сега при цена 353 лв не виждам вариант да се справим. Ще дам пример – само сметката за газ на Спортната зала беше 10 хил.лв. на месец, а сега ще бъде над 30 хил.лв. Трябва да се отбележи, че там никой от ползвателите – спортни клубове не плаща нищо. А ние няма откъде да вземем тези пари“, зави д-р Иванов.
Той съобщи още, че кметовете на общини са заявили обща позиция пред НСОРБ, за да привлекат вниманието на правителството. „Защото общините не получаваме никакви компенсации за електроенергия, каквито получават гражданите и бизнеса – той сигурно ще получи такива и за газа. Общините не сме нито граждани, нито бизнес, а в крайна сметка трябва осигурим функционирането на много публични дейности и услуги. Но може да се окаже в някой момент през зимата, че няма да имаме достатъчно средства, за да ги покрием“, заяви д-р Иванов.
На въпрос означава ли това, че е възможно да се наложи дървена ваканция за учениците, д-р Иванов отговори: “Все се надяваме, че ще има здрав разум и ще се погледне сериозно на услугите, които предоставят общините и какви са възможностите една община да се справи сама с тези дейности. Ние нямаме неограничен финансов ресурс, а в същото време сме неравнопоставени с останалите субекти в обществения сектор.“
„В момента в училищните бюджети има средства с около 20% по-високи за енергийни разходи. Ако цените на парното не продължават да скачат драстично, има средства до края на годината. Проблем са училищата, които са на газ. Там сметките се очаква да бъдат не с 20% по-високи, а с 60%. Държавата трябва да помогне финансово на тези образователни институции целево”, заяви пред БНР Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на столичното 119-о училище.
Стаматов е категоричен, че не трябва да има послания за дървена ваканция и преминаване към онлайн режим.