МАЯ ГАНЕВА
Завърши археологическото лято на Хоталич. По-кратък от обикновено беше 43-ият археологически сезон. Той продължи само 30 работни дни, като средствата за тазгодишните разкопки бяха осигурени само от Община Севлиево, не и от Министерство на културата. С помощта на 3-ма – 4-ма работници и седем английски студенти, които бяха тук по програма „Еразъм +“, археоложката Надежда Ботева продължи с проучванията на некропола около Източната църква, който датира от втората половина на 13 век, когато всъщност е построен храмът.
Тази година обаче, вместо богат гроб, археолозите откриват боклучна яма с дълбочина 1. 30 м. Нейното съдържание дава нови сведения относно храната на средновековните жители на Хоталич, които са изхвърляли отпадъците си в нея. „Това са добри резултати, които ще влязат в бъдещите издания, посветени на разкопките“, доволна е Надежда Ботева. По думите й, в ямата, освен кости от едри животни, са открити и доста рибени кости, което се наблюдава за първи път на Хоталич. В ямата са открити и няколко счупени гърнета и счупени стъклени гривни, датирани към 13 век.
Освен на разкопките, студентите по археология се запознаха и с източноправославните традиции като участваха в ателие за православни песнопения и присъстваха на Светата божествена литургия за празника Успение на Пресвета Богородица. Те се запознаха и с римското наследство по нашите земи, посещавайки Керамичният център в Павликени и Никополис ад Иструм, възхитили са се на Царевец.
„Студентите бяха възхитени от видяното, а това беше и целта ни – да получат представа за дългата история на България“, казва археоложката Надежда Ботева и допълва: „Сезонът беше кратък и с малко средства, но все пак не прекъснахме традицията да се правят разкопки. Надяваме се догодина да спечелим проект за финансиране от Министерство на културата, за да продължим да допълваме знанията си за живота на средновековен „Хоталич“.