МИНКА МИНЧЕВА
Лятото е време за отдих, за почивка от работа и напрeжение …..Време и за забрава на спорове, и причините за тях, дори те да касаят интереса на жителите на една община, и развитието на икономиката в нея. Такъв беше спорът около приватизацията на общинския дял на „Севлиевогаз 2000“ АД, който се очакваше да получи някакво разрешение след Общото събрание на акционерите на Дружеството, което се проведе в средата на юни.
Почти два месеца и половина след него не се чува и дума за взетите решения, въпреки че шумът около бъдещето на газовото дружество беше голям и достигна до ума и сърцата на много севлиевци.
Да припомним – повод за него беше направеното през есента на 2016 г. от общински съветник предложение за приватизацията на общинския дял от акциите на „Савлиевогаз 2000“ АД. Случайно или не, това съвпадна с периода на предизборната кампания.
Според запознатите с политическия Пи АР, използването на словосъчението „приватизация на общинска собственост“ в такива моменти е добър коз за всяка политическа формация в България, особено, ако е в опозиция.
Според експерти, приватизацията на общинския дял от акциите на „Севлиевогаз 2000“ АД, е най-добрия инструмент за управление на единственото по рода си газово дружество в страната, на което се базира икономиката в общината. Но нито една от двете тези – приватизацията е грешно решение за по-нататъшното развитие на Дружеството и другата – тя дава възможности за повече инвестиции и подобряване на социалния ефект, не беше защитена с достатъчно аргументи. Те се изваждаха в местните и регионални медии по-малко, колкото да ангажират вниманието и засилят тревогата на севлиевци за бъдещето на дружеството, което им осигурява топлина и комфрот през зимата. И, за да бъде то, напрежението още по-силно, беше инициирана и подписка за провеждането на референдум, за да кажат жителите на общината искат ли да се приватизира общинският дял, който представлява половината от акциите на дружеството или не. Вече стана ясно, че подписите не са достатъчни, за задължително насрочване на референдум, но предложение за провеждането му ще бъде обсъждано в понеделеник, 11 септември, въпреки че отговорът е предопределен – севлиевци ще кажат, че не искат приватизация на общинския дял. И това е нормално при така зададен въпрос и негативите, с които е изпълнено съдържанието на думата „приватизация“ у нас.
От публикуваните материали, включени в дневния ред на заседанието на местния парламент, се вижда, че предложение за отхвърляне на провеждането на референдум с въпрос: “Да се приватизира ли общинският дял на акциите в „Севлиевогаз“ 2000“ прави и ПК “Приватизация и след приватизационен контрол“ към ОбС със съответните аргументи. Те ще бъдат обсъждани от общинските съветници. А, дали ще бъдат приети или не, ще стане ясно на заседанието на ОбС в понеделник.
С референдум или без референдум севлиевци би трябвало да получат отговор на въпроса: Как ще продължи управлението на „Севлиевогаз 2000“ АД така, че да носи ползи на икономиката, на жителите и на Общината, като акционер? Не е даден отговор и на други въпроси, които възникнаха при публичното обсъждане на темата като: Какъв е бил мотивът на кмета Йордан Стойков да направи предложение за приватизацията на общинския дял на газовото дружество през 2010 г. и защо после го е оттеглил?
Изплатени ли са тези 2.3 млн.лв., които са били дадени от „Идеал Стандарт – Видима“ АД за изграждането на газопровода високо налягане? При обсъждане на темата в местните медии част от членовете на Борда на директорите заявиха, че те са изплатени още през 2007 г., а други отминаваха този факт.
Без отговор остана и въпросът, защо беше поискано изплащане на дивиденти от печалбата на акционерите на „Севлиевогаз 2000“ АД, при положение, че досега не са били изплащани? Има ли ги, или ги няма тези 1 600 000 лв., които трябва да бъдат разпределени? Ще продължи ли инвестиционната програма на Дружеството на територията на общината и в каква посока? Наистина ли кметът на Общината няма нужда от парите от дивидентите или…?
Може би севлиевци трябва да получат отговори на тези и ред други въпроси, които провокира темата за приватизацията на общинския дял на газовото дружество, независимо дали ще се проведе референдум или не. В противен случай тя придобива характера на буря в чаша вода или много шум за нищо, до следващите избори!