РУЖА ЛЮБЕНОВА
Сериозни глоби очакват търговците, които пренебрегнат забраната и продадат райски газ (диазотен оксид) и пълнители за него на непълнолетни, включително и онлайн. Ще припомним, че когато нарушението е извършено от едноличен търговец или от юридическо лице, се налага имуществена санкция от 3000 до 6000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение – от 5000 до 12 000 лв. Глобите за физическите лица са от 800 до 1500 лв., а при повторно извършване на същото нарушение – от 1500 до 3000 лв.
Райският газ нашумя напоследък доста, след като присъствието му излезе извън болничните заведения и започна да се продава свободно в търговските обекти и в дискотеките за вдишване с цел забавление. Ако потърсите информация онлайн, има опасност да попаднете в блога на търговски представител, където ще прочетете за безопасността му, но това са обикновени търговски интереси – обясниха специалисти. И изброиха 15 от най-опасните странични ефекти при употребата на райски газ: халюцинации, неврологични увреждания , нереална преценка на действителността, гадене и повръщане, висока температура, треска и др. „Краят може и да бъде фатален. За съжаление няма точен брой колко хора са починали именно от вдишването на райски газ, но страничните ефекти също могат да причинят смърт – нарушаване на координацията и падане по стълби, шофиране в неадекватно състояние, психози и халюцинации, които водят до успешен опит за самоубийство, задушаване заради липса на кислород и други”.
С тази опасна „мода” сред непълнолетните се занима и 47-мото Народно събрание преди да бъде разпуснато. На 29 юли т. г., по предложение наГЕРБ-СДС, то забрани единодушно продажбата на райски газ на непълнолетни и употребата му в закрити обществени места.Това стана с изменения в Закона за здравето.
А тези дни, на 11 август, министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев изиска регионалните здравни инспекции незабавно да започнат проверки за въведената забрана.
„Действието на министъра е във връзка със сериозните рискове за здравето на непълнолетните лица, свързани с употребата на райския газ, и в изпълнение разпоредбите на Закона за здравето, с които се забранява продажбата на диазотен оксид (райски газ), включително онлайн, на лица под 18 г. на територията на детски градини, училища, общежития за ученици, лечебни заведения и в рамките на спортни прояви, организирани за деца и ученици и в закрити обществени места. Законът забранява и употребата на райски газ в закрити обществени места (с изключение употребата за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост), както и на открити обществени места като прилежащи терени и тротоари на детски ясли, детски градини, училища, ученически общежития и места, където се предоставят социални услуги за деца, на площадките за игра и при организирани мероприятия за деца и ученици”, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Министерската заповед задължава РЗИ-Габрово незабавно да започне проверки и да упражни контрол спазва ли се забраната на територията на Габровска област. „В писмото си до РЗИ министър Меджидиев посочва, че за извършените проверки регионалните здравни инспекция периодично трябва да уведомяват Министерството на здравеопазването.
Нарушенията се установяват с актове, съставени от държавни здравни инспектори от РЗИ и/или от държавни здравни инспектори от Министерството на здравеопазването, а наказателните постановления се издават от директора на регионална здравна инспекция, съответно от министъра на здравеопазването”, допълва съобщението от МЗ.