РУЖА ЛЮБЕНОВА
Регионалната здравна инспекция в Габрово съобщи на 10 август т. г., че ще извършва имунизация срещу Ковид с мобилен екип на всички заинтересовани трудноподвижни хора, включително и живеещите в труднодостъпни райони. Мобилният екип ще е от Центъра за спешна медицинска помощ. Ще идва на място след предварително записване на тел.: 0879 82 61 38 в рамките на работният ден от 8,30 до 17 часа.
Справката в документите на РЗИ-Габрово оказа, че към момента, 10 август, в Севлиево има единайсет души в болница с Ковид, а други 42-ма са на домашно лечение. От началото на пандемията според официалната статистика 5957 жители на Севлиевска община са се разболели от Ковид. 5620 са излекуваните, а починалите са 284.
Общо в Габровска област хората със завършен ваксинационен курс са 32 192, което прави 31,13 % от населението. Лица с поставена допълнителна (бустер) доза са 14 902, или 14,41 %, а със втора бустерна доза са 1 183-ма, което прави 1,14 %.
Близо година и половина след старта на ваксинационната кампания в Европейския съюз не малко хора продължават да изпитват несигурност и да имат съмнения относно ползите, безопасността и ефективността на ваксините – съобщиха от Министерството на здравеопазването. В България техният дял е значително по-висок от средноевропейските стойности, като това ясно се вижда от постигнатия ваксинационен обхват в държавите членки на ЕС.
Най-убедителното доказателство за ползите от ваксините срещу COVID-19 е силната редукция на смъртността от COVID-19 в страните с висок ваксинационен обхват.
Навременната ваксинация и приложената бустерна доза са от ключово значение и за намаляване броя на пост-COVID състоянията и трайните увреждания на здравето, които имат потенциала в идните години да увеличат общата смъртност в популацията, а в отделни случаи да бъдат причина за частична или пълна загуба на работоспособност, респ. за инвалидизация.
Всичко това предполага повишен натиск върху здравната ни система, необходимост от ангажиране на по-голям брой медицински специалисти в болничната и доболничната помощ, както и осигуряване на допълнителен публичен ресурс за здравеопазване.
Не трябва да бъдат подценявани и икономическите последици от резистентността спрямо ваксинацията – заради ниския ваксинационен обхват в страната сме изправени пред опасността за пореден път да бъдем сред догонващите в контекста на всеобщите усилия на европейската общност за справяне с пандемията и връщане към нормалния ни начин на живот.