МИНКА МИНЧЕВА
Професия не се учи само на теория, но и на практика. В тази изпитана през годините истина се убедиха най-напред фирмите в различните сектори на промишлеността. Затова някои от тях се включиха в “дуалната форма на обучение”, която беше въведена в България през 2014 г. Тя се осъществява на две места – в професионално училище и предприятие.
Както вече в.”Росица” информира, учениците от 10 “б” клас при ПГ”Марин Попов” бяха на стаж в “Хамбергер България” ЕООД, една от фирмите, която се включи в тази форма на обучение. Какъв е ефектът от дуалното обучение за фирмата, а и за младите хора, като бъдещи нейни служители коментира за в.”Росица” инж.Николай Петров, изпълнителен директор на “Хамбергер България” ЕООД.
-Г-н Петров, вече пета година ръководената от Вас фирма „Хамбергер България“ се включва в проекта за дуално образование с професионални гимназии от Севлиево. Какъв е ефекта от тази форма на образование за попълване на фирмите с квалифицирани специалисти за производството?
-„Хамбергер България“ ЕООД работи от 5 години съвместно с образователни институции в посока допълнителна квалификация на персонала, за да предостави на хората си възможност за развитие и да си осигури квалифицирани специалисти за ключови позиции. Всъщност от повече от 5 години работим с Технически университет – гр. Габрово. В дуалната форма на образование активно се включихме преди 2 години с първа група ученици от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“. Тази година очакваме и групата ученици от ПГ „Марин Попов“, които ще станат част от екипа ни. Тази форма на обучение създава реална визия за работен процес и работна дисциплина в децата, което е първа стъпка в изграждането на професионализъм.
-От няколко години се обърна по-голямо внимание към професионалното образование в страната, но достатъчно ли е то, за да попълни дефицита от добре обучени специалисти във фирмите?
-Като ръководител на фирма с немски корени мога да кажа, че вниманието към професионалното образование е пътят към успеха на производствените отрасли. Кариерното ориентиране към конкретни професии е силно заложено „на запад“ и децата се фокусират върху точно необходимите им знания и умения за професията. Посоката, в която вървим, е правилна и с общи усилия ще постигнем поставените цели.
-Какво още трябва да се направи, за да стане професионалното образование отново привлекателно за учениците, а и за техните родители, които в много случаи определят училището, в което да продължат образованието си техните деца?
-Бъдещето е роботизацията и новите технологии. По-модерно, по-актуално, по-иновативно и интерактивно обучение би било далеч по-примамливо за младите хора, които само чрез мобилните си телефони държат света в ръцете си. Точно тук е и предимството в работата с компании като “Хамбергер България”, тъй като при нас се работи с най-съвременни машини и роботи по разнообразни нови методи и технологии за обработка на материалите.
-Тази година за първи път стажанти във фирмата бяха ученици от ПГ“Марин Попов“. Какви са Вашите впечатления от обучението им, от интереса, който проявяват към производствения процес?
-През двете седмици практическо обучение в Хамбергер България ЕООД, децата от ПГ „Марин Попов“ успяха да се докоснат до реална производствена среда. Беше им предоставена възможност да разберат производствените особености на всеки един цех и да се включат в процеса. Децата бяха любопитни и търсещи нови знания, което е добър знак за бъдещото им развитие като професионалисти.
-Колко необходими са за бизнеса обучени кадри в областта на спедицията и логистиката?
-„Хамбергер България“ ЕООД е компания, в която около 95% от произведената продукция се подготвя за износ. В началото на тази година удвоихме размерите на логистичния си център и смятам, че е от изключителна важност да има достатъчно подготвени специалисти в специалност „Спедиция и логистика“, за да се реализира успешно дейността по износ на продукция.
-Какви възможности за професионално развитие във ръководената от Вас фирма имат учениците, които проявяват интерес към професиите в нея и имат добър успех?
-Добрите примери в компанията ни са доста. Ще спомена един от производствените ни ръководители, който дойде във фирмата от ученическата скамейка, премина през цялата стълба на развитие в заеманите позиции като започна от най-ниско ниво работник и сега носи отговорност за целия производствен процес. Като част от екипа на “Хамбергер България” учениците могат да продължат образованието си в ТУ-гр. Габрово и да последват добрите примери на вече утвърдили се наши колеги.
-Какво бихте препоръчали на родителите, които все още се чудят дали да запишат своето дете в ПГ“Марин Попов?
Всеки човек има право на свое собствено мнение и мотиви за конкретен избор, мога само да кажа, че екипа на ПГ „Марин Попов“ се старае да предостави на децата добри възможности за професионално развитие и ги мотивира да учат и придобиват знания в професионално полезни им направления.