МАЯ ГАНЕВА
Средновековният град и крепост Хоталич е включен в пилотното издание на Международна лятна школа по история на науката в средновековния свят, а в петък участниците в нея – учени от цял свят, го посетиха и научиха повече за него. Както вече вестник „Росица“ писа, организатори на школата са Великотърновският университет „Св. Кирил и Методий” с академичен театър “Икарос”, в сътрудничество с Международен летен семинар по български език и култура, с участието на д-р Дивна Манолова – гостуващ постдокторант от Институт „Макс Планк за история на науката“, доц. Николай Кънев от катедра „История“ и проф. д-р Димитър Димитров от Историческия факултет на Великотърновския университет, както и доц. Ангел Николов от катедра „История“ на СУ „Св. Климент Охридски“. Лектори в лятната школа и водещи на различни уъркшопи са Хана Ворхолт от университета в Йорк, Роза М. Родригес Порто от университет Сантяго де Компостела, Киара Д’Агостини от университет Южна Дания, Анета Димитрова и Ангел Николов от СУ „Св. Климент Охридски“, Димитър Димитров и Николай Кънев от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Пол Магдалино от университет „Св. Андрю“ и Дивна Манолова от Институт „Макс Планк за история на науката“.
Школата изучава по-широкия средновековен свят на Афро-Евразия и има за цел да хвърли светлина върху Византия и славянския свят и тяхното интелектуално наследство като агенти в развитието на средновековната наука, които, макар и значими, все пак остават до голяма степен неизвестни за научната общност. Въпреки че настоящата наука е фокусирана върху така нареченото „глобално средновековие“, средновековните славянски, византийски и черноморски региони остават сляпо петно както за изследователите, така и за широката общественост извън Централна, Източна и Югоизточна Европа. По този начин Училището има за цел да позиционира Византия и славянския свят на картата на историята на средновековната наука, като по този начин предлага на участниците рядката възможност да се запознаят със съответното наследство.
В своето пилотно издание Лятното училище ще проблематизира средновековния ръкопис и подхожда към него като пространство и като територия. Въз основа на тази концептуална предпоставка, училището ще запознае участниците със средновековните епистемични области (науки), които изучават естествения свят (космоса) като пространство, а именно география, космография и астрономия. Учените ще придобият фундаментални знания за мястото и ролята на науките в интелектуалния свят на Средновековието. Те също така ще развият разбиране за предмодерната наука като спектър от дисциплини, по-широк от късноантичната рамка на четирите математически дисциплини – аритметика, музика, геометрия и астрономия, и включващ всички епистемични области, посветени на интелектуалното изследване на космоса и на човечеството. Училището разчита на дискусионен и опитен/експериментален формат. Това означава, че училището включва семинари, които ще насочват участниците към използването на средновековни инструменти и карти, както са запазени в оцелелите ръкописи.
Последният ден от научната им програма беше изцяло посветен на Хоталич. Програмата включи посещение на обекта с научна лекция на терена, която беше изнесена от Надежда Ботева. След обяд учените посетиха експозицията “Археология”, където отново археоложката на музея ги запозна с находките от средновековния град и крепост, както и в неформална обстановка отговори на въпросите им относно резултатите от разкопките на Хоталич и как те осветляват средновековния живот.
Коментирани 1