ВЕЛИСЛАВА ЧИЛИНГИРОВА, координатор на проекти в сдружение „Деветашко плато“ и участник в срещата в Словакия
Проект „ALITHE – Активно учене в историческа среда“. Така се нарича проектът на британската организация „Грампус“, в който участват партньори от шест европейски страни – Англия, България, Германия, Кипър, Румъния и Словакия. Българският партньор е сдружение „Деветашко плато“, което вече 14 години работи в девет села от общините Севлиево, Ловеч и Летница.
От началото на 2022 година се проведоха три работни срещи: в Кипър през май, където се запознахме с изработката на мозайки и иконопис; в Румъния през април, където научихме повече за техниката за изграждане на сламени покриви на традиционни планински къщи в Капратите; а през юни в Германия, където се запознахме с добри практики за опазване на стари занаяти.
Четвъртата работна среща по проекта се проведе от 1 до 8 юли в Словакия. В нея участие взеха трима представители на сдружение „Деветашко плато“. Срещата се проведе в село Лишов, в южна Словакия, не далеко от границата с Унгария, в типичен селски район сред ниви от репко, пшеница и слънчоглед. Поради горещото време жътвата там е в разгара си. Селото има около 200 жители, по-голяма част от тях са безработни или заети със социални дейности по почистване на улиците и косене на трева, църквата се отваря само по празници, има един малък магазин за основни стоки и една кръчма, която дори не работи всеки ден.
Най-забележителното в селото бе музей „Лишов“ и галерията с маски от цял свят, събрани и предоставени на музея от главния виновник за проектите на „Грампус“ – ентусиазираният англичанин Мартин Кларк. Музей „Лишов“ функционира като нестопанска организация, работи на принципа на публично-частно партньорство с местната общност, разработва и участва в проекти с европейско финансиране. Домакините бяха подготвили интересна програма. Освен запознаване с културно-исторически забележителности на района, участниците усвоиха и различни старинни техники – чистене и подготовка на вълната за предене, изработване на тухли от кирпич, замазка на стени с глина, правене на плет от клони. Посетихме малки изби, изградени в скалите от вулканичен туф, в които местните винари правят леки домашни вина. Готвихме заедно с местните хора традиционен гулаш за празника Свети Яно (еквивалент на нашия Еньовден).
Следващото събитие ще бъде в България, в село Кърпачево на Деветашкото плато, от 28 август до 4 септември 2022 г. Партньорите ще работят съвместно по почистване на екопътека, ще се запознаят с българската бродерия и фолклор. Участниците ще се включат и в Четиринадесетият традиционен събор на Деветашкото плато „Девет песни от извора“ и отбелязване на 150-годишнината на читалище „Развитие-1872“ на 3 септември в село Горско Сливово.