МИНКА МИНЧЕВА
През последните две години светът е изправен пред постоянно връхлитащи ни кризи – здравни, заради пандемията от Ковид-19, финансова, икономическа, а ние, в България и с политическа. Инфлацията ежедневно извежда на протести работници и служители от различни сфери на икономиката, които заявяват своето недоволство от повишаване цената на горивата, електроенергията и поставят своите искания за компенсации от държавата. Само общините, като че ли мълчаливо, засега понасят това увеличение и търсят начини за решаване на последващите проблеми. Според проучване на Националното сдружение на общините в края на месец март, разходите за ток са скочили с над 225% спрямо 2021 г., а получените компенсации покриват около 42% от увеличението. Разходите за газ са нараснали с над 260% спрямо същия период на миналата година.
Какво означава това за Община Севлиево, коментира за в.”Росица” кметът д-р Иван Иванов.
-Д-р Иванов, как преодолявате предизвикателствата, наложени от високите цени на електроенергията, горивата?
-Все още сме в летния период, когато не се налага отопление. Тъмната част на деня е по-кратка, с оглед големият разход, който плащаме за улично осветление. Но имам големи притеснения за това, което ни очаква през есента и зимата – ще ни бъде много тежко, ако се запазят тези нива на енергоносителите. Ще ни бъде много трудно да обезпечим отоплението на обществените сгради – всички са газифицирани, а цената на газа е три пъти по-висока от преди година, а на електроенергията е 5 пъти по-висока. Това определено си е притеснително. За момента се справяме, защото нямаме заеми – от години имаме добра финансова дисциплина, финансовия ресурс се разходва целесъобразно и законосъобразно. Ние не сме от общините, които имат големи задължения и теглят заеми. Надявам се да не стигаме и до момента, в който ще вземаме заеми, за да поддържаме текущата издръжка.
-Как се отразяват политическата и финансова кризи на работата в общината?
-За съжаление общините не получаваме компенсации, каквито има за бизнеса, но каквото и да се случи, ще е на гърба на гражданите. Надявам се да не се налага да вдигаме данъците, но нямаме много възможности, с които да обезпечим такива големи разлики. Както вече казах, засега се справяме, но в един момент финансовия ресурс няма да е достатъчен. Ще се наложи да минаваме на някакви по-непопулярни мерки.
-Има ли проблеми с разплащане на строителните фирми за ремонтите на пътища и улиците, които се извършват в момента?
-Проблемите се за републиканските пътища, ние си получаваме парите от централния бюджет за ремонтните дейности. За момента имаме месечни трансфери, които получаваме редовно. Разликата е в това, че преди години субсидията беше на три транша през четири месеца, а сега е месец за месец.
-До колкото си спомням имаше обещание от зам.-министъра на икономиката за осигуряване на средства за завършване на проектите за водоснабдяването на Севлиево, получиха ли се тези пари?
-Имаме готовност веднага да продължим работата, но още не сме получили парите. Нестабилното управление, постоянните смени на правителства за по няколко месеца не носят нищо добро.
-Как върви изпълнението на капиталовата програма?
-Завършиха ремонтите по улиците “Мара Гидик” и “Иван Преснаков”, в момента се работи по улиците “Георги Златев” и “Стефан Караджа”.
В селата се извършва ремонт на вътрешната улична мрежа. Приключиха ремонтите в селата Крушево, Ряховците, Градница, Шумата и Петко Славейково. Предстоят ремонти в селата Сенник и Горна Росица.
Завърши изграждането на пет спортни площадки за фитнес на открито в селата Душево и Шумата и три в град Севлиево. Работим по проектите за парк Черничките. След публичното обсъждане на проекта за обход на Севлиево вече се работи по техническия проект на пътното съоръжение, а след него ще се изработи и Подробен устройствен план.
Очакваме след актуализацията на Държавния бюджет да получим допълнително средства за капиталови разходи, но все още не знаем какво ще получим от тях.