Занаяти от XV век ще бъдат показани на фестивала “Семе българско”
За първи път на фестивала „Семе българско“ посетителите ще имат възможност да се срещнат с хората, които съхраняват древните български занаяти и ги предават на поколенията. В двата дни на 12 и 13 май в парк „Казармите“ майсторите ще разказват истории, ще показват и ще учат гостите на занаятчийските тайни.
В съботния ден в „Къта на занаятите“ гостите на фестивала ще видят един много стар занаят още от 15 век – плетене на дантела тип фриволит, плъстене на вълна, изработване на бижута от вълна, плетене с беленица, плетене на дървено бърдо и др. В парка те ще срещнат гайдаря Цвятко Цвятков – единственият човек в България, който прави гайди, като запазва цялата структура на животното. Ще се запознаят и с майстора Валентин Василев, оставил преуспяващия си бизнес в големия град, за да отдаде живота си на дърводелския занаят. Той ще покаже, че дърводелската работа с ръчни инструменти може да бъде изключително ефективна, продуктивна и удовлетворяваща. Ще даде възможност на посетителите да участват в изработката на детайли с ръчни инструменти, които ще сглобят в житни класове.
На фестивала със своя изложба ще се представи майсторът-реставратор на църковни куполи и камбанарии, инж. Христо Пашов, както и ловецът на най-силно докосващите български снимки, запечатали красотата и разнообразието на българския фолклор, фотографът Асен Великов. Специално за празника един от най-добрите майстори на бъчви, Добрин Блажев, ще разкаже тънкостите по създаването на продукти за винопроизводството и съзряването на спиртни дестилати.
Как да отбиете едно растение от пътя му, за да го привлечете в храма на своето тяло и какво ще намери там? Отговорите на тези и други въпроси ще даде в съботния ден известният билкар Емил Елмазов. На щанда „Билкария“ той ще покаже възстановка на богомилския ритуал „Привличане на растение“.
През втория фестивален ден, на 13 май, в „Къта на занаятите на Идеал Стандарт – Видима“, работещи в компанията ще представят уменията си по дърворезба, плетене на една и две куки, ножарство и изработване на икони от гипс. Иван Маринов е майстор в художествената обработка на дърво и изработката на сувенири, поставки за ловни трофеи, пана, табели и скулптури от орех. Галя Славкова ще покаже изработването на кувертюри, покривки и гривни на една и две куки. Направата на картини и икони от гипс с техника, както при дървото, ще представи Ивайло Кушлев. Тайните на ножарството и кованото желязо ще разкрие Тихомир Кирилов, който с лекота изработва стоманени ножове, кошници за дърва и комплекти за почистване на камини и печки.
Споделете, елате, подкрепете!
„Искам бебе“ с щанд на фестивала
– В двата фестивални дни доброволци от Фондацията ще дават безплатни консултации
За пета поредна година фондация „Искам бебе“ подкрепя фестивала „Семе българско“ и се присъединява към инициативата „Шанс за бебе“. В дните 12 и 13 май в парк „Казармите“ в Севлиево, гостите ще могат да посетят базара за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми, в който севлиевските деца са изработили различни предмети и сувенири, а събраните средства ще се дарят за ин-витро процедура на една двойка от града.
По време на форума, и в двата дни, от 12 до 13:30 часа, на щанда на „Искам бебе“ /срещу сцената/, доброволци от Фондацията ще дават безплатни консултации и ще предоставят подробна информация на семейства от региона, които имат нужда от помощ, за да заченат свое дете.
От фондация „Искам бебе“ канят двойките с репродуктивни проблеми да дойдат на щанда с базара и да продават заедно, като така всеки даде своята лепта за нов живот. „Отделете един час от времето си и бъдете част от каузата, защото в живота получаваме, когато щедро даваме“, призовават от „Искам бебе“.
Със събраните средства от миналите издания на фестивала се роди едно севлиевско бебе.
– Конкурс за обредна пита „Никой не е по-голям от хляба“
„Никой не е по-голям от хляба“ е конкурсът, който предизвиква всички желаещи да покажат уменията си с ръчно приготвени обредни хлябове. Кулинарните произведения ще се събират на 13 май, в 11:30 часа, на щанда на организаторите /до сцената/. Те ще бъдат оценени и наградени от компетентно жури в 12:30 часа, а победителят ще си тръгне с торба брашно, осигурен от мелница „Балван“.
Единственото изискване към участниците е хлябовете да бъдат с автентичните форма и украса, символизиращи българския празник, за който се приготвят. Извън конкурса организаторите ще дадат възможност на най-малките посетители на фестивала сами да приготвят и изпекат здравословни хлебчета с лимец.
ОТ КЪЛНА ДО ВЪРХА – ВСЕ БЪЛГАРСКО!