43-ят поред археологически сезон на средновековния град Хоталич започна. Това съобщи за в. „Росица“ арехеологът от Историческия музей в Севлиево Надежда Ботева. Разкопките и проучванията на терена засега ще продължат не три, а два месеца – до края на август. Причина за това е неяснотата дали и тази година финансирането ще бъде смесено – между Община Севлиево и Министерство на културата, или държавни пари няма да има и ще се разчита само на местни средства. Това е и причината тазгодишните проучвания да започнат с минимален брой работници.
Добрата новина е, че заедно с местния екип на разкопките ще работят и седем студенти от Великобритания, които са тук по програма „Еразъм +“. Това лято те ще продължат с проучванията на некропола около Източната църква, който датира от втората половина на 13 век, когато всъщност е построен храмът.
Преди две години теренът на некропола бе основно почистен и бяха достигнати културните пластове, което даде началото на същинското му проучване. Там бяха открити атрактивни находки, с които Историческият музей в Севлиево участва в Националната представителна изложба „Българска археология“, където се представят най-добрите находки от изминалия археологически сезон от праисторията до късното средновековие от цялата страна. В нея са били показвани накити – гердан и девет гривни, от които пет стъклени и четири бронзови. Изключително впечатляващ е герданът, който заедно с гривните е находка от гроб на дете на възраст между 5 и 8 г. Доста атрактивна бе и огърлицата от 3500 стъклени сини и зелени мъниста, принадлежали на млада жена – около 22-25-годишна. Очакванията на археоложката Надежда Ботева са и тази година с екипа й да попаднат на още ценни находки, разкриващи повече факти за живота на хората от Хоталич.
Коментирани 1