Поредното високо отличие от национален литературен конкурс получи преди дни поетесата Христина Борисова. Този път наградата дойде от Хасково и по-точно от НЧ ”Пейо Яворов-1982”, което тази година отбелязва своя 40-годишен юбилей. Кръглата годишнина стана повод за обявяването на инициатива с национален характер и даде старт на надпреварата за литературно творчество в два раздела – стихотворение и есе. „Читалището – слово, вяра, родолюбие” е темата, по която автори от цялата страна можеха да подготвят своите творби. Според регламента на конкурса, участието изисква от авторите да изпратят само едно стихотворение или есе посветено на съвременното читалище, което и днес има важната мисия да бъде огнище на българщината и да съхранява за поколенията възрожденския дух и традиции. За разлика от предишни участия в литературни конкурси, в които се представя със свои авторски стихове, този път Христина Борисова избра да се състезава с есе. Неговото заглавие „Слънчева среща” загатва за едно желано докосване до богатия, емоционален и пъстър самодеен живот на хасковското читалище „Пейо Яворов”.
Журито в състав д-р Драгомир Мирчев – поет и председател на филиала на Съюза на независимите български писатели в Хасково, Ели Видева – поетеса, член на Съюза на българските писатели и Милка Стефанова – поетеса, член на Литературна студия ”Зорница” в Хасково обстойно се запознаха с изпратените творби и реши – специалната награда на конкурса в категория есе, парична премия и грамота се присъждат на Христина Борисова. Първа награда получава Надя Валентинова от Пловдив, втора награда отива при Тодорка Милчева от Хасково, а трета награда се присъжда на Стиляна Иванова от София.
И днес народното читалище остава извор на вековна мъдрост и дава своята духовна светлина на всеки пристъпил неговия праг. Който веднъж е усетил трепетното пламъче на дарбата си, доловил е вълшебството на сцената и е вкусил вълнението да съпреживее изкуството заедно с публика, само той е подвластен на магията наречена читалище. Слово, вяра и родолюбие са съкровени думи, но и семена, които дават своя богат плод в народното читалище и държат будна народната любов към всичко българско и родно.