РУЖА ЛЮБЕНОВА
„Областният управител Людмила Илиева подема кампания водата от язовир „Александър Стамболийски“ да се ползва за питейни нужди на териториите на две области – Велико Търново и Габрово“, съобщиха на 8 юни т. г. от пресслужбата на Областната управа във Велико Търново. Причината за тази кампания е все по-задълбочаващия се недостиг на питейна вода в населените места и общините, които пряко граничат с този язовир – община Севлиево, община Павликени и община Сухиндол (последните две – на територията на Великотърновска област). В момента в тези общини има недостиг на чиста вода, а най-големият язовир в областта – „Ал. Стамболийски“, е под управлението на Националната електрическа компания и водата, т. е. скъпоценния му ресурс, се ползва само за добиване на електрическа енергия и напояване, мотивират се от Областната управа във Велико Търново. В момента язовирът обслужва три ВЕЦ-а.
За кампанията си Людмила Илиева е съобщила по време на форум за подобряване качеството на водата в река Дунав и нейните притоци. Срещата се е провела в община Горна Оряховица с участието на изявени специалисти – чл. кор. Екатерина Бъчварова, директор на Института за изследване на климата, атмосферата и водите – БАН, проф. Емил Бурназки и доц. Галя Бърдарска, общински съветници и кметове на населени места, представители на институции и организации, свързани с опазване качеството на водите.
„Разумното управление на наличния воден ресурс е не по-малкото отговорно и значимо от изграждането тепърва на такива ресурси. Аз подемам една своеобразна кампания, за да може да се стигне до крайния резултат – ресурсът да се ползва разумно и за по-широк обществен интерес“, обяснява Людмила Илиева.
„Това предложение идва точно навреме. В момента се правят прединвестиционни проучвания за подобряване ВиК инфраструктурата на обособена територия ВиК Габрово. Там най-горещата точка е Севлиево, където има много проблеми не само с водоснабдяването, но и с качеството на водата“, посочва доц. Галя Бърдарска от БАН.
Идеята язовир „Ал. Стамболийски“ да стане питеен, не е нова. През януари т. г. инж. Димитър Владов, управител на водоснабдителното дружество „ВиК Йовковци“ съобщи, че в края на 2021 г е внесъл предложението си до Асоциацията по ВиК язовирът да се ползва и за питейни нужди. Към него трябва да бъде изградена пречиствателна станция, а водата ще стига по гравитачен път в четири общини – Свищов, Павликени, Сухиндол и Севлиево.
Ако язовир „Ал. Стамболийски“, чийто собственик сега е НЕК, промени статута си, на много места ще бъде забранен риболовът, а къмпингуването ще бъде ограничено. Идеята да стане питеен среща и противници. „Знае ли управителят на ВиК „Йовковци“ каква е денивелацията между основата на яз. „Ал.Стамболийски“ и резервоарите на гр. Севлиево,а за гр. Елена да не говорим. Има ли си на представа колко помпени станции трябва да се построят и колко ще струват?“, пита един от тях, а друг допълва, че реките в Севлиевско са силно замърсени от заводи и бита. „Вижте първо Росица откъде минава и край колко замърсители!“ А трети смята, че промяната на статута на язовира ще е много трудна работа, защото „първо някой трябва да се пребори със собствениците на ВЕЦ-а. От години язовирът се точи постоянно заради този ВЕЦ, а реката след язовира е в ужасно състояние…“.
Според справочниците, общата дължина на язовира от началото му при село Кормянско до изградената язовирна стена до с. Горско косово е 18 км. При построяването му са прихванати водите на реките Росица и Видима. Изграден е на мястото на някогашното село Бара, чиито жители са преселени. Язовирната стена е строена по германски проект отпреди Втората световна война. Строежът започва през 1940 и завършва в края на 1954 г. По време на строителството при трудови злополуки загиват 103 души.
… „През януари т. г. инж. Димитър Владов, управител на водоснабдителното дружество „ВиК Йовковци“ съобщи, че в края на 2021 г е внесъл предложението си до Асоциацията по ВиК язовирът да се ползва и за питейни нужди. Към него трябва да бъде изградена пречиствателна станция, а водата ще стига по гравитачен път в четири общини – Свищов, Павликени, Сухиндол и Севлиево“ …
Хайде този некадърник първо да обясни що яз. Йовковци още няма акт за публична държавна собственост, пък после да попита някой да му обясни какво значи „водата да стига по гравитачен път“ …
А защо няма коментар или експертно мнение дали въобще е допустимо водовземане от язовира за питейни нужди според действащата нормативна база …
Не заради друго, а за да се скрият обратно там откъдето са изпълзяло едни праисторически специалисти и специалистки от БАН …
Много интересно измислено!?!?!? От село Стоките до вливането на реката в язовира,колко канализации се вливат ?!?! Да пием от собственото ни замърсяване ! Да ли е нормално ??? И колко ще излезе като цена връщането и пречистване на водата обратно до град Севлиево???