И в нашето село се е празнувал празникът Силвестри. Това съобщи на Фейсбук страницата на в.”Росица” Христина Петкова, секретар на НЧ”Отец Паисий” в с.Богатово по повод информация във вестника, че читалището в с.Яворец работи по възстановяване на празника.
Какви са спомените на Христина Петкова от празнуването на Силвестри в с.Богатово през годините и какво предстои пред ръководството на читалището през годината, след отменяне на строгите мерки за предпазване от Ковид-19, са темите, по които продължи разговора ни с читалищния секретар на НЧ ”Отец Паисий” в с.Богатово.
-Г-жо Петкова, какво си спомняте от празнуването на празникът Силвестри във вашето село?
-Споменът ми за празника е свързан с традиция, която се спазваше и се празнуваше в нашето село. В българската народна традиция този празник е винаги на 2 януари и някой му казват Рачов ден или волски празник. В нашето село се празнуваше като Силвестри, защото според легендата от създаването на селото е името на нашето село Богатово което произлиза от бивола и символа ни е „бивол”. Помня, че в стопанския двор на селото имаше доста години биволи. А от разказите на стари хора съм чувала, че във всяка къща е имало биволи. Така, че този обичай ни е познат на всички, защото се правеше всяка година, докато имаше биволи в селото. Миналата година го правихме защото имаше биволче.
Обичаят има очистителен характер, защото е свързан с изриване на обора или почистване, който не е почистван от Коледа. Рано сутрин отиват млади момчета и мъже и почистват. Имало е и закачки между младите. А вечерта всички се събират на трапезата, всяка домакиня е приготвила вкусна храна и така завършва празника с музика и песни.
-Как преминаха последните две години в Ковид-пандемия за читалището, за съставите в него?
-Последните две години бяха трудни, не само в България но и в целия свят. И, като че ли най-много пострадаха културните институции. Трудно беше и за читалищата, но все пак успяхме да си проведем някой мероприятия, макар и в по- тесен кръг от хора. Не се отчаяхме! В читалищата винаги сме оцелявали като работим много със сърце и душа. Правихме изложби, организирахме и Коледен базар. Някои от празниците проведохме в домовете на хората – подарявахме подаръци за Бабин ден, за Трифонов ден… Имахме и лазарки, така че се справихме с трудностите.
Традициите се поизмениха спрямо изискванията на противоепидемичните мерки, защото здравето и живота на хората е най-важното. От непроведените културни събития останаха пари и ние решихме да ги вложим в ремонт на малкия салон в читалището. През целия месец октомври на 2021 г. течеше ремонт – смениха се тапетите, измазаха се таваните и се изцикли пода. Така че средствата, които успяхме да спестим, вложихме в ремонт на салона, в който се провеждат повечето празници.
-Какво предстои през тази година – вярвам, че желанието за нови срещи и изяви на читалищните деятели се е засилило след дългото затваряне? Имате ли нови идеи, нови проекти, по които работите или ще работите?
-Имаме план, по който да работим. Предстои ни и честване на 100-годишнината на читалището. Имаме покани и за много фестивали и културни мероприятия, участието ни ще зависи от финансите, защото всеки ден цените се вдигат, а за нас е най – трудно да се пътува, защото горивата са скъпи, а няма да имаме средства за пътуване. Ще се включваме във всички празници организирани от Община Севлиево. Предстои ни участие в международен фестивал, който беше отложен през 2020 г., заради пандемията.
-Как ще отбележите годишнината на читалището?
-Честването няма да бъде много пищно и толкова ярко, но имаме добри идеи за да отбележим достойно годишнината. Ще бъдат поканени всички „родени„ в читалище „Отец Паоисий-1922” с. Богатово, ще поканим и групи от други читалища. В програмата ще участват и хора, които са родени в нашето село, но са излезли от него. Ще се постараем и децата да запомнят празника, може би с някой детски спектакъл – още не сме преценили, но ще има забавление и за най –малките. Това е едно планувано събитие и с него ще се постараем да зарадваме хората от селото. Имаме готовност.
Пожелавам на всички първо да сме здрави да работим както сме работили, защото читалището, въпреки пандемията се справя достойно и оправдава очакванията на хората. Средствата се влагат там, където трябва за нашата дейност, защото в едно село читалището играе голяма роля в живота на хората. Да имаме и повече събития и да запазваме българския дух.