Днес КЕВР провежда открито заседание, на което ще се обсъжда и утвърждава бизнес плана на ВиК -Габрово и предложението за увеличаване цената на кубик вода на 3.40 лв.с ДДС. Открити заседания ще се проведат и за обсъждане предложенията на ВиК операторите на Троян, Плевен, Велико Търново и Русе.
От пресцентъра на Омбудсманът на България съобщиха, че проф. Ковачева се обявява против предложенията на ВиК дружества за увеличаване цената на водата. Тя е изпратила препоръка до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров по повод предложените по-високи цени на водата в четири града на страната -Плевен, Велико Търново, Габрово и Русе. „Смятам, че одобряването на предложените високи цени на ВиК услугите в Плевен, Велико Търново, Русе и Габрово ще задълбочи бедността и социалното изключване в съответните региони. В настоящите условия на кризи, за потребителите ще стане непосилно да погасяват по-високите цени на водата, което от своя страна пък ще затрудни още повече ВиК операторите да събират задълженията. Следователно, увеличението на цените на ВиК услугите е нецелесъобразно“, пише омбудсманът.
За 2022 година в Габрово се предвижда 30% увеличение спрямо цената на водата за 2021 г. – от 2,620 лв. с ДДС, на 3, 396 лв.с ДДС, а през 2026 г. – 72% повече спрямо 2021 г. – от 2, 620лв.с ДДС/, на 4, 504 лв. с ДДС. Позицията на обществения защитник е, че предвиденото повишение няма да подобри качеството на предоставените услуги, но ще задълбочи бедността и социалното изключване в тези региони.
„С оглед изложеното очаквам, при спазване на принципите, от които следва да се ръководи при осъществяване на дейността си, съгласно Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги (защита на интересите на потребителите; икономическа обоснованост на цените на ВиК услугите), КЕВР да вземе справедливо решение относно ценовите предложения на „ВиК“ ЕООД гр. Плевен, „ВиК Йовковци“ ООД гр. Велико Търново, „ВиК“ ООД гр. Русе и „ВиК“ ООД гр. Габрово“, заключава Ковачева.