В Община Севлиево се проведе заседание на Общинския съвет за намаляване на риска от бедствия (ОСНРБ). Дневният ред включваше три точки: обсъждане на проекта за Правилник за устройството и дейността на ОСНРБ на територията на община Севлиево; обсъждане на Общинска програма, за която вече има подготвен работен вариант и последващите стъпки в работата на съвета.
ОСНРБ е постоянно действащ орган към кмета на общината за подпомагане изпълнението на дейностите за превенция на рисковете при бедствия. Той се председателства и представлява от кмета на общината д-р Иван Иванов, секретар е инж. Димитър Ножаров, членове са зам.-кметовете, главният архитект, представители от отдел ТСУ, от службите за спешно реагиране – Полиция, Пожарна, Спешна помощ, Енерго Про, Напоителни системи, както и трима представители на Общинския съвет.
През годините Община Севлиево е предприела известни действия в посока превенция на бедствията, но са настъпили промени на национално и областно ниво за изработване на годишни програми и планове. Новостите бяха представени от секретаря инж. Димитър Ножаров, според когото най-добрата защита от бедствията е превенцията. Затова и се налага създаването на този щаб, който да вземе определени мерки за минимизиране на ефекта от истинските бедствия.
По думите му първото нещо, което членовете трябва да направят е да приемат правила за устройство и работа на ОСНРБ, като проектът за това ще им бъде изпратен по електронна поща, а в рамките до 16 май те трябва да добавят своите бележки и промени, ако има такива. След това трябва да бъде изготвена Общинска програма, за която вече има подготвен работен вариант. Тя ще се базира на Националната и Областната програми, а периодът й на действие ще бъде 4-годишен. Когато бъде изготвен, Правилникът за работа ще бъде публикуван в сайта на Община Севлиево за един месец, а после да бъде утвърден от областния управител и от Общинския съвет. Едва след това за всяка една от четирите години трябва да бъде изработен отделен план за работа. „Тук трябва да се фокусираме върху най-важните неща, които трябва да свършим през съответната година. Те са важни, защото, съгласно правилника на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, ако определена дейност бъде планувана и стане част от плана ни, тя ще влезе за финансиране на 70% от разходите за дейностите по превенция. Изискванията за финансиране са доста тежки, но не са невъзможни. Ако изпълним всички условия, още следващата година ще можем да кандидатстваме пред Междуведомствената комисия“, подчерта инж. Ножаров.
„Това, което можем да направим е в бюджета за 2023 година да предвидим средства, тези 30 %, които трябва ние да финансираме, за да могат реално нещата да се случват“, обобщи д-р Иван Иванов и допълни: „Целта не е да направим огромен план, а да изведем няколко основни неща и с тях да кандидатстваме пред Междуведомствената комисия за останалите 70% от необходимите средства“.