МАЯ ГАНЕВА
– Г-н Мехмедов, Вие сте само на 26 г., а от една година заемате поста зам.-кмет на Община Севлиево. Не е ли твърде рано за един млад човек да поеме такава отговорност?
– В последните години в нашето общество се лансира мнението, че младите са бъдещето, че сега се гради бъдеще за нашите деца, за това как младите ще оправят България и как всички проблеми в обществото ни остават с идеята един ден да бъдат разрешени от младите. Е, кажете ми, как да се случи това, когато на образованите млади хора не се дава шанс да се докажат?
Не смятам, че човек може да бъде твърде млад или стар за предизвикателствата, които животът му предлага. Дори и да нямам голям житейски опит, аз съм достатъчно мотивиран да дам всичко от себе си и да се справя с тази нелека задача. В случая искрено вярвам, че младостта не е порок. Тя може единствено да ми помогне. Ще ви дам един пример за успял млад човек и защо това не е прецедент: евродепутатът Илхан Кючюк, който е родом от Севлиево, бе избран за такъв едва на 31-годишна възраст. Следвайки неговия пример, аз съм мотивиран да полагам усилия и да бъда успешен в работата си.
– Как ще опровергаете тези, които твърдят, че назначението Ви е политическо, т.е., че сте в Общината, за да защитавате интересите на ДПС?
– Да, аз съм част от младежката организация на ДПС и съм поел този пост с пълната подкрепа на четиримата общински съветници, Общинската и Областната организация на ДПС. Тук бих искал да подчертая, че ДПС няма нужда да назначава някой в Общинската администрация, за да защитава интересите на своите избиратели. ДПС е парламентарно представена сила и има достатъчно инструменти и възможности, включително и в ОбС–Севлиево, така че може в голяма степен да защитава интересите на севлиевските граждани.
Назначението наистина е политическо и то стана факт от година и половина от началото на мандата. За мен зам.-кметовете са част от политическия кабинет на кмета, така че не разбирам защо дадено назначение трябва да бъде стигматизирано като политическо. Това са хората, заедно с кмета, подчинени на неговата програма и приоритети – те правят политика за развитието на града и общината в определена посока. Начело с д-р Иванов и другите му заместници работим в екип, като всеки е поел своите задължения и отговорности. От там нататък аз, като личност и служител в Общинската администрация, давам моя принос към работата на този екип. Като представител на ДПС мой приоритет е да обръщам внимание на хората от селата и техните проблеми.
– Какви са задълженията Ви като зам.-кмет? С какви проблеми се сблъсквате ежедневно?
– Задълженията ми са доста разнородни, ако мога така да се изразя. Те обаче не могат да се вместят в една длъжностна характеристика с няколко изречения. Ресорът ми е „Обществен ред и сигурност“, като голяма част от задачите ми включват срещи с граждани. Тук е мястото да уточня, че приемният ми ден е в петък, но аз съм винаги готов да изслушам и ако мога, да помогна на всеки, който ме е потърсил. Отговарям и за звено „Общински инспекторат“, както и за Координационния център.
Проблемите, с които се сблъсквам, са два типа. Първият тип са тези – от чисто битов характер – неща, които касаят голяма част от хората. Най-простият пример, с който доста често се сблъсквам, са жалбите и оплакванията между съседи. В такъв момент Общината се явява арбитър, който стриктно се води по своите наредби, одобрени от Общинския съвет. Вторият тип проблеми, които срещам най-често, са свързани по един или друг начин с работата на Общината.
Отделно от всичко това, като зам.-кмет считам за мой дълг да присъствам на всички мероприятия. Това нещо ми доставя голямо удоволствие и забелязах, че хората оценяват факта, че представител на Община Севлиево е уважил тяхното мероприятие.
– Връщам Ви година назад… Спомняте ли си кое беше първото нещо, с което се захванахте и какво искате непременно да осъществите до края на мандата си?
– Първото нещо, с което се захванах при встъпването ми в длъжност, бе да се запозная с всички наредби, по които работят колегите в Инспектората. След това проведохме широка дискусия за това, по какъв начин се работи и как можем да бъдем по-ефективни.
А относно целите ми, мога да кажа, че те до края на мандата са няколко, но ще наблегна на най-главната. Бих искал по някакъв начин да спомогна Севлиево да стане още по-приятно място за живот за всички, включително и за младите хора. Като млад човек мен ме боли като виждам мои връстници, които отиват да учат извън града, а после не се завръщат тук. В МДПС вярваме, че Севлиево има потенциал да стане притегателен център за тях. Без значение дали си завършил в София или в чужбина, ти трябва да откриеш стимул да се върнеш в своя роден град и да спомогнеш за неговото развитие с каквото можеш. Това, разбира се, не може да се случи веднага, но аз забелязвам, че вече има млади хора, които се отказват от големия град, за да се завърнат в Севлиево.
– Работите с хора, значително по-възрастни от Вас. Как те приемат нарежданията на човек на възрастта на децата си?
– Факт е, че съм доста млад, но това по никакъв начин не затруднява комуникацията между мен и хората с по-голям житейски опит. И тук, и в чужбина, съм работил с хора по-големи от мен и забелязах, че в момента, когато покажеш знания по дадена тема, разликата в годините изчезва. Тогава хората започват да ви приемат като истински професионалист, без значение, че между вас има разлика в годините. Независимо от възрастта на колегите си, винаги подхождам с уважение и разбиране към тях.
– Във Вашите правомощия е да следите за сигурността на севлиевци? Лесно ли се прави това?
– Какво е сигурността? Това е доста широко понятие, но преди всичко сигурността е екипна работа и зависи от всички нас. Това, на което ние залагаме, е бдителността и гражданската инициатива на севлиевци. Забелязах, че хората се притесняват да пускат жалба в Общината, ако тя трябва да е в писмен вид. Обаче аз искам да ги уверя, че по този начин те ни сигнализират, че проблемът е сериозен и към него трябва да се подходи отговорно и адекватно. Това спомага нашата работа да бъде по-ефективна.
Смятам, че в момента комуникацията между органите на реда, Инспектората и Координационният център, който заработи миналата година в Община Севлиево, е много добра. Интересно е да се знае, че петима колеги следят изпълнението на осем общинския наредби, а на един инспектор се падат средно по 7 хиляди жители.
– Какви са проблемите в Севлиево от гледна точка на Инспектората?
– Проблемите са много и от различно естество – от неправилно паркирани автомобили върху зелени площи, нерегламентирани сметища, шум, безстопанствени кучета, отглеждане на селскостопански животни в града. Независимо, че жалбите, които постъпват при нас са много, инспекторите се отзовават винаги и приканвам гражданите да бъдат активни и да сигнализират, когато има проблем.
– Преди време се заговори за т.нар. „Синя зона“ в Севлиево. На какъв етап е подготовката това да се случи?
– В сайта на Община Севлиево е публикувано предложението за изменение на Наредбата за условията и реда за престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на града. Предстои то да бъде подложено на гласуване в Общинския съвет следващия месец. С колегите от Общината, общинските съветници и общинския инспекторат положихме доста усилия, за да може тази Наредба да отговори на нуждите на града. Почерпихме опит и добри практики от близки общини и вярвам, че стъпка по стъпка проблемът с паркирането в центъра на града ще започне да се разрешава. Този проблем го има в много градове, един от тях е Велико Търново, където обаче паркирането в „синята зона“ облекчава значително движението в централната част.
– Вие сте млад човек, пътувате много извън страната, имате ли възможност да ползвате добрия опит от другите страни в работата си?
– Да, смятам че едно от нещата, с които мога да бъда полезен на колегите си е фактът, че имам чуждестранен опит. Живял съм в Лондон, работил съм в IT сферата и вярвам, че мога да предам моя опит тук. Изключително активен съм в областта на младежките политики, като вземам активно участие в различни семинари и симпозиуми в чужбина. Значителен опит придобих и чрез програма „Еразъм +“, който ми е от голяма полза.
– С какво бихте се занимавал, ако не бяхте зам.-кмет?
– Бих се занимавал отново с компютърни технологии, понеже съм инженер по образование, а този сектор дава големи възможности за развитие. Имах предложение за работа в чуждестранна компания, вярвах, че моето развитие и бъдеще ще продължи в IT сферата. Приемайки поста, осъзнах, че уменията и опита, които имам, мога да използвам тук, в моя роден град, да дам всичко от себе си, да направя позитивна промяна в нашия град. Мисля, че работейки в Общинската администрация, мога да помогна на много повече хора. Мога да се докосна до живота на много повече от тях, а такова поле за изява частният сектор не ти предоставя.
– Как изглежда Севлиево във Вашите мечти, г-н Мехмедов?
– Севлиево в моите мечти е най-добрият град за живот в България, където млади професионалисти са избрали да живеят тук заради спокойния начин на живот, добрите възможности за реализация и добрия стандарт. Севлиево би могъл да бъде един център, където млад човек би искал да се премести след дипломирането си, да работи и създаде семейство тук. Севлиево за мен е място с доста богата култура и много възможности за личностно и професионално развитие. Тук се среща цветна палитра от етноси и религии, които съжителстват от векове безпроблемно заедно. Смятам, че тази моя мечта може да се сбъдне, защото основата я имаме.