РУЖА ЛЮБЕНОВА
Севлиевската болница „Д-р Стойчо Христов“ трябва да получи от Националната здравноосигурителна каса сумата от 58 087,00 лв. – главница, дължима за извършена болнична медицинска помощ на здравноосигурени лица. Това са решили две съдебни инстанции – габровският Окръжен и великотърновският Апелативен съд. Ако НЗОК не иска да приведе парите и продължи да обжалва, остава й само Върховният Касационен съд.
Решението на великотърновските апелативни съдии е от 14 март т. г. То потвърждава написаното от габровския Окръжен съд преди пет месеца, на 26 октомври 2021 г. „Осъжда Националната здравноосигурителна каса … да заплати на МБАЛ “Д-р Стойчо Христов” ЕООД, гр. Севлиево … сумата от 58 087 лв. – главница, дължима за извършената болнична медицинска помощ на задължително здравноосигурени лица по сключения между страните индивидуален договор за оказване на болнична помощ по клинични пътеки от 25.05.2018 г. за месец ноември 2018 г., ведно със законната лихва от датата на предявяване на иска – 05.11.2020 г. до окончателното й изплащане.“ Освен това НЗОК трябва да плати 6 449 лв. разноски по делото – за вещи лица, адвокатски хонорари и т. н.
Поредният спор между двете страни е дължи ли плащане НЗОК за извършените от лечебното заведение дейности, които се явяват над финансовите лимити, определени от касата и може ли тя да определя лимити. „За да бъде даден отговор на спорния въпрос, следва да се даде отговор на въпроса дали може здравно заведение да откаже на здравно осигурен пациент, който се е обърнал към него с проблем, предоставянето на болнична медицинска дейност“ – пише в решението на първа инстанция, на габровския Окръжен съд. И отговорът е: “Правото на здравноосигурените лица на медицинска помощ е безусловно, неотменимо и произтича само от техния статус на здравноосигурени и потребността им от конкретна медицинска помощ. Това означава, че лечебното заведение не може да откаже медицинска помощ на здравноосигурено лице.“
Изводът на габровските съдии е потвърден и от великотърновските им колеги: „Нито в договорите, нито в нормативната база е предвидено, че при изчерпване на предварително определените лимитирани бюджети лечебното заведение-изпълнител да може да откаже или да преустанови предоставянето на болнична медицинска помощ на здравноосигурени лица..“
С тези мотиви решението, че МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“-Севлиево трябва да си получи парите е потвърдено изцяло. Ако НЗОК реши, че ще обжалва пред ВКС, трябва да го стори в рамките на един месец, допълва решението на апелативните съдии.