Живот, събран в една раница, с дете и домашен любимец на ръце и надежда, че ще върнат в родната Украйна. Това е съдбата на милионите бежанци, които войната на Русия срещу Украйна прокуди от домовете им из цяла Европа, в т.ч. и в нашата страна страна. На територията на Габровска област те сигурно вече са над 300. „Към днешна дата, 25 март, те са 287, но всеки ден приемаме нови и нови бежанци. За събота очакваме още 5 човека, а може и да се повече“, съобщи за в.“Росица“ Кристина Сидорова – координатор в Областния център в помощ на бежанците от Украйна.
„90% от тях искат да се върнат в родината си, когато свърши войната. Само 6 човека са казали, че няма къде да се върнат, защото домовете им са разрушени. Те се надяват скоро да свърши войната, но реалността е друга. Но прави впечатление, че всички искат да започнат работа, за да не са в тежест, на хората, които са им осигурили подслон и храна. Между тях има високообразовани, артисти, музиканти, учителки…Една от жените е издавала икономическо списание, доста известно в Украйна. Има и такива, които са работили в сферата на услугите, стилисти, козметички…Затова голяма част от тях са започнали курсове за изучаване на български език“, съобщи още Сидорова.
Статистиката сочи, че 33 от украинските бежанци са настанени в частни домове в община Севлиево. Това са 21 жени, на възраст от 25 до 49-годишна възраст – има само една жена на 72 години. Повечето от децата са в училищна възраст, но има и едно дете на 3 години. По информация на в.“Росица“ някои от тях са започнали да изучават български език в СУ “Васил Левски“.
“Организацията за обучението на няколко жени и деца на български език е на Ротари клуб – Севлиево. То се води от дългогодишната преподавателка по български и руски език г-жа Таня Попова. Училището предоставя само една стая, в която три пъти в седмицата, след учебните занятия на учениците, се водят курсовете на украинските бежанци, които искат да си намерят работа, но затова трябва да знаят български език”, съобщи за в.”Росица” директорът на СУ ”Васил Левски” Тома Томев.