На светлите християнски празници – Лазаровден и Цветница, 16 и 17 април, парк „Казармите“ отново ще събере пазителите на българския дух, фолклорно наследство, знания, мъдрост и опитност от стари времена. Организатори на събитието са Община Севлиево и Рекламна агенция „Елмазови“. Над 80 изложители ще предлагат на севлиевци и гости храни, напитки и сортови семена, ще демонстрират занаятчийски умения, ще разказват истории, ще вдъхновяват и вълнуват, и отново от кълна до върха всичко ще бъде българско!
В рамките на двата фестивални дни, над 600 самодейци ще излязат на сцената и ритмите, които ускоряват пулса на всеки българин, ще зазвучат в синхрон с добрата енергия на събитието, която зарежда умовете и сърцата с вяра, надежда и любов!
С нови инициативи и дейности фестивалът ще привлича гости от близо и далеч. Организаторите ще разкажат за тайнствата български „Край огъня с Девира“. В ателие „Природата в нас и ние в нея“ на парк Българка ще бъдат споделени знания за билките и техните приложения. В днешно време здравето е всичко, затова е важно да се знае как да си го набавим от природата и да останем с чисто сърце и тяло. На „Алеята на здравето“ посетителите ще намерят качествени, здравословни продукти, билки, козметика и други, произведени както с познание, така и с любов. Ще бъде отворено и ателие „Тангризъм“ със Спас Мавров, което ще включва лекция, изработка на символи, образователен елемент за тяхното разчитане, практически и творчески дейности.
Българите са се лекували не само с билки, но и с… танци. Звучи странно на пръв прочит, но е самата истина. Открити са редица доказателства, че всяко хоро или ръченица въздейства благоприятно върху отделен орган от човешкото тяло. Ако днес е модерно да се говори за звукотерапия, то нека не забравяме, че познанията за тази наука се коренят в далечни времена и идват до нас чрез преданията на нашите прадеди. „Носим стъпките на народните танци от време оно в кръвта си, затова на фестивала „Семе българско“ ще има „Работилница за народни хора“, обещават организаторите и допълват: „Ще поканим самодейни състави, които ще извият красиви хора, в които всеки посетител може да се включи. Карта със стъпките на най-играните български хора, която ще създадат посетителите на работилницата, ще помогне на начинаещите танцьори да добият необходимата им увереност“. След фестивала картата ще бъде дарена на училище или детска градина в Севлиево.
За какво се сещате, когато чуете думата кошер?
Сигурно се чудите що за въпрос е това, щом отговорът му е един единствен – за пчели, разбира се! Да, това е правилен отговор, но само един от многото правилни отговори. Едни се сещат за пчели, други за тучни поляни с пролетни цветя, трети за труд, четвърти за мед, а пети… се сещат за Дом… Дом за семена! Тези, петите, са хора, които поне веднъж са посетили парк „Казармите“ по време на Националния фестивал „Семе българско“.
Преди няколко години организаторите на фестивала, заедно с Община Севлиево, поставиха голям кошер, който нарекоха „Дом за семена“. В него добри хора и добри стопани щедро оставят семена от плодове, зеленчуци и други земеделски култури, за да бъдат взети от други добри хора и добри стопани. Кошерът е място за споделяне, което в последно време започна да отеснява.
Верните партньори на организаторите на фестивала от Селскостопанската академия и техните институти в страната, читалищата от Община Севлиево, всяка следваща година предлагат все по-голямо разнообразие и изобилие от сортови семена.
„Благодарни сме и на всеки един от вас – донесъл или взел семена, защото с жеста си той става посланик на фестивала и така хиляди хора вече знаят, че на „Семе българско“ от кълна до върха все е българско!“, казват още организаторите.
“Подкрепяме българщината” не е обещание, а клетва
„Подкрепяме българщината“ и Фермерски пазар са запазената марка на НФ „Семе българско“ и тази година те ще съберат на едно място повече от 90 изложители.
В парк „Казармите“ в Севлиево, на 16 и 17 април, от корена до върха всичко ще е българско. Участниците в базар „Подкрепяме българщината“ ще представят традиционни предмети от българския бит, облекла и културни ценности, характерни за района, в който живеят. Всички те работят с ръцете си, влагат не само умения и знания, но и много любов, създавайки изделията си. Всички те вярват в силата на българския дух и не търсят чуждите богатства, защото знаят с всичките си сетива, че по-хубаво от българското няма.
Към щандовете на майсторите-занаятчии ще прибавим изобилието от стоки на фермерите и селскостопанските производители, изложители във Фермерския пазар „ОТ БГ“. Истински български вкус, храни и напитки, произведени от екологично чисти продукти, биохрани, зърнени култури, масла, диетични храни, ядки, подправки, халва, локум и още много дурги любими продукти ще се предлагат и в двата фестивални дни.
Тази година сме предвидили отделен кът от Фермерския пазар, в който да се включат най-малките местни производители от цялата област. Те ще предлагат на посетителите изделия от селскостопанския двор, местни изделия, домашно приготвени храни от продукти, отглеждани в екологично чисти условия, по начина, по който са се трудили, произвеждали и отглеждали птици, бозайници или добитък нашите баби и дядовци.