За осми пореден път пазителите на българските традиции, занаяти, храни и семена ще се съберат в град Севлиево в рамките на Национален фестивал „Семе българско“ . И тази година организаторите – Община Севлиево и Рекламна Агенция „Елмазови“ си поставят амбициозната цел да съберат на едно място духа, бита и традициите – пазители на родовата ни памет.
С новите инициативи и дейности фестивалът ще привлича гости от близо и далеч.
Ще разкажем за тайнствата български край огъня с Девира.
В ателие „Природата в нас и ние в нея“ на Парк „Българка“ ще споделим знания за билките и техните приложения. В днешно време здравето е всичко, затова е важно да знаем как можем да си го набавим от природата и останем с чисто сърце и тяло.
В „Алеята на здравето“ посетителите ще намерят качествени, здравословни продукти, билки, козметика и други.
Ще отворим ателие „Тангризъм“ със Спас Мавров – то ще включва лекция, изработка на символи, образователен елемент за тяхното разчитане, практически и творчески дейности.
Носим стъпките на народните танци от време оно в кръвта си, затова на Фестивал „Семе българско“ ще има „Работилница за народни хора“. Ще поканим самодейни състави, които ще извият красиви хора, в които всеки посетител може да се включи. Карта със стъпките на най-играните български хора, която ще създадат посетителите на работилницата, ще помогне на начинаещите танцьори да добият необходимата им увереност. След фестивала картата ще бъде дарена на училище или детска градина в град Севлиево.
Предизвикателствата на зелените идеи от Централен Балкан ще развличат малки и големи в неделния ден, предлагайки им да се включат в природни игри и да спечелят прекрасни награди.
Инициативата “ БГ Дървото на живота“ – От древни времена българките са украсявали своите дрехи със символични шевици. Един от най-честите везбени символи е „Дървото на живота“. Нашето Дърво на живота ще се окичи с плодовете български – нашите гордост, памет, ценности и съкровища, пазени в сърцата и умовете ни.
„Горичка в количка“ е другата нова инициатива, която събира в себе си тайните на засаждането на дървесните видове и различни растения и ги показва по иновативен и интересен за посетителите начин.
Гората. БГ ще раздаде 15 хиляди плодни дръвчета безвъзмездно на желаещите да ги засадят и да се грижат за тях до момента, в който им родят плод.
Пленер „Хубава си моя горо“ ще експонира тематични картини и рисунки из целия парк.
Работилница „Да използваме непотребното“ е с екологична насоченост и хвърля предизвикателство към хората с креативни умове, които с помощта на въображението си ще могат да създадат произведения на изкуството от непотребни материали.
Вече познатите инициативи, които очаквате няма да ви подведат, а ще ви зарадват и наситят сетивата, умовете и ръцете ви със щедрост.
Търсете по време на фестивала „Дом за семена“ – междинната станция, в която всеки може да остави или вземе сортови семена от различни посевни култури, безплатно и безвъзмездно. Идеята на инсталацията е „Донесете, споделете и вземете“. Така с времето от ръка на ръка, от двор на двор, от нива на нива, българските сортове малко по малко ще се върнат във всеки дом. Партньор в инициативата е Селскостопанската академия.
В рамките на осмото издание на фестивал „Семе българско“ ще вдъхнем живот на старите занаяти, които са давали препитание на хората в миналото и макар все по-рядко срещаме и в днешни дни. Това ще се случи в кът на българските занаяти – Майсторлъкът български.
Инициативата „Шанс за бебе” ще се реализира за осма поредна година. В нея със своите творения ще се включат дечица с огромни сърца и родители на ин-витро деца от България. Благодарение на усърдния труд на децата, които изработват изделия за благотворителна продажба, отвореното сърце на гостите на фестивала, усилията на фондация „Искам бебе“ и на Община Севлиево, вече са родени две бебета, чиито родители бяха подкрепени със средствата, събрани по време на „Семе българско“.
В изложението на фестивала ще участват организации, фирми и асоциации от областта на селското стопанство, екологията и био производството, със специално внимание към селскостопанските институти, разсадници, овощници, билкарии, цветари, местни производители, земеделски кооперации, билкопроизводители, лозаропроизводители, винопроизводители, мелници, хлебопроизводители, лесовъди и др. производители на храни, носещи характерните български вкусове и запазващи традицията на земята, семената и храната ни.
И тази година неизменна част от събитието ще са децата.
В работилница „Игрите на баба и дядо“ – ще възродим старите игри, с които нашите баби и дядовци са отгледали поколения щастливи български деца. Те ще имат образователен, състезателен и поощрителен характер за най-малките.
Децата ще имат възможност още и да работят с глина, да танцуват български хора, ще месят хляб. В парка ще бъде инсталирана подвижна пещ, в която подрастващите ще изпекат хляба, омесен от собствените им ръце и ще споделят своя опит със семействата си.
Продължаваме с програма и инициативи – официалното откриване на фестивала ще се състои на 16 април в парк „Казармите“ с концерт на фолклорен ансамбъл „Развитие“ – Севлиево. През първият ден участие в културната програма ще вземат Ансамбъл Развитие, Капански ансамбъл, „Децата на Севлиево“, талантливите изпълнители от „Upstreem Voices“и гост звезди – Калин Вельов и Нина Николина. Във втория ден от фестивала за настроението на гостите ще се погрижат Ансамбъл Сивек, Берковската музика, ФКФ „Боженци“, Севлиевската духова музика. . На сцената също ще се изявяват състави, представящи единството и многообразието на българските народни танци и фолклор. Читалища, детски градини, училища, НПО-та, школи ще пеят и танцуват на фестивалната сцена и в двата дни на събитието.
Базар „Подкрепяме българщината“ и Фермерски пазар – в парка ще има отделен кът за участниците във Фермерския пазар, в който ще се включат най-малките местни производители от цялата област. Те ще предлагат на посетителите изделия от селскостопанския двор, местни изделия, домашно приготвени храни от продукти, отглеждани в екологично чисти условия. Участниците в базар „Подкрепяме българщината“ ще представят традиционни предмети, облекла и културни ценности, характерни за района.
И тази година гости на фестивала ще бъдат младите хора от задругата „Дар Лимец“, които, заедно с посетителите на събитието, ще замесят истински вкусен български хляб и ще разкажат за тънкостите при отглеждането на лимеца – най-древната храна на българите.
Конкурс „Никой не е по-голям от хляба” – и тази година традиционната инициатива ще събере вкуса на домашно приготвения сладък хляб със семена, произведен по традиционни рецепти. Компетентно жури ще отличи и награди победителя, а рецептата на майстора-хлебар ще бъде разпространена.