ДЕСИ ДИМИТРОВА
Емблемата на Севлиево – детският ансамбъл „Развитие“ завладя Франция с красотата и разнообразието на родния фолклор. За пореден път децата, пазители на българското, гордостта на Севлиевския край, покориха световната сцена. Ансамбълът участва в 21-вото издание на Международния детски фолклорен фестивал в град Еспелет, който се проведе от 12 до 18 юли.
В тазгодишното издание на форума, организиран по линия на CIOFF – Международният съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства към ЮНЕСКО, участваха ансамбли от различни континенти. Освен на изпълненията на ансамбъл „Развитие“, французите и гостите от цял свят се любуваха и на групите от Индия, Перу, Словакия, Босна и Херцеговина и местната група на т. нар. „Баски“. Целта бе да се съберат на едно място деца от различни кътчета на света, да представят своя фолклор, да се опознаят, сприятелят, продължат контактите си, да се научат да уважават традициите и фолклорът на различните народи.
„Както всеки фестивал, организиран по линия на CIOFF, и този бе изключително натоварен откъм участия, нищо че форматът бе за деца. Нямаше ден без изяви пред публика, дефилета с концерти на открита сцена по няколко пъти. Това от своя страна бе изключително ценно и полезно за децата, особено като опит – танцувален, певчески и изпълнителски изобщо“, разказа художественият ръководител Весела Йорданова.
Така в осемте фестивални дни децата имаха възможност да свикнат почти като по-големите изпълнители от Представителния ансамбъл да се подготвят за много кратко време за последваща изява на сцена, да се преобличат бързо и да бъдат на ниво без значение в какво здравословно състояние са и дали са уморени, както подобава на всеки артист-изпълнител. „И се справиха отлично. Всички програми, които представиха бяха на ниво, без значение от трудността и времетраенето. С радост споделям изключителното ни задоволство от начина, по който децата представиха България в този международен фестивал. Дисциплината също бе на ниво, доизгради се още по-сплотен колектив“, сподели и ръководителят Йордан Йорданов.
Не без значение е и фактът, че единствено групите от България и Босна и Херцеговина, участници във фестивала, бяха самодейци, докато другите – все деца от Музикално-танцови училища. „Това е и другото ни огромно задоволство, не че фестивалът е съревнование, но винаги присъства този елемент на надиграване. Голямо признание и оценка е, че в това така наречено надиграване с почти професионални изпълнители, нашите деца блеснаха и бяха предпочитани от организаторите и публиката. А това е най-голямата награда за всеки изпълнител. Организаторите, също ръководители на танцови формации, бяха силно впечатлени от Ансамбъла, от отговорността, която умее да носи групата, представяйки държавата си, от изпълненията на сцена и поведението им“, допълни г-жа Йорданова.
И както на всеки фестивал, бе съчетано полезното с приятното. Детският ансамбъл посети приказна Венеция, а навръщане отседна за няколко часа в италианския град Триест, където разгледа центъра, пристанището, изключително красивите сгради.
„Благодарим за професионализма на д-р Станка Калчева, която бе наш лекар и преводач. Огромна благодарност и на „Идеал Стандарт – Видима“ АД, които за пореден път оказаха финансова подкрепа на Ансамбъла. Признанието е от нас, ръководителите и целия екип, от децата и техните родители. Благодарим и на родителите на едно от децата, обучаващи се при нас, които също дариха немалка сума, за да подпомогнат пътуването на групата“, допълни г-жа Йорданова.