РУЖА ЛЮБЕНОВА
Севлиевец потърси справедливост в съда и я получи – отмениха му глоба за „неправилен престой“ на автомобила му. Получил я след като спрял по възможно най-безопасния начин заради съмнение в изправността на колата, пуснал аварийни светлини, но все пак го блъснали. А когато дошли полицаите, му написали акт и го глобили.
Случаят е от края на 2021 г., но сега, на 4 февруари т. г. получи решение в Районния съд в Севлиево. На 5 ноември м. г. севлиевецът С. си взел автомобила – „Опел Зафира“ от автосервиз, където се намирал на ремонт. На следващият ден, 6 ноември около обяд, със съпругата си решили да отидат до с. Богатово, където имали къща. Движели се по пътя, който вече имал асфалтова настилка, но не били завършени крайпътните съоръжения, в това число и банкета, не била положена пътна маркировка.
В един момент С. усетил миризма на изгоряло в автомобила и спрял да провери какво става. Отбил, спрял възможно най-вдясно на пътното платно и включил аварийните. Понечил да слезе, но в огледалото за задно виждане видял, че отзад идва друг автомобил. Забелязал обаче, че въпросният автомобил се приближава много бързо и разбрал, че ще ги удари. В следващият момент усетили силен удар и колата им се завъртяла на 180 градуса и паднала извън банкета. След като съпрузите се уверили, че и двамата са добре, видели, че са ударени от лек автомобил „Мерцедес Е 320“. Водачът му започнал да спори с тях защо са спрели там. Заявил, че слънцето му блестяло и не ги бил видял.
Пристигналите полицаи тествали и двамата водачи – алкохол нямало. После написали и на двамата актове. С. бил санкциониран за неправилен престой и че не е взел мерки за обезопасяване на района. Той обаче се обърнал към севлиевския съд с искане отмяна на наказателното постановление и отпадане на глобата.
Законът е категоричен: „За престой извън населените места пътните превозни средства се спират извън платното за движение. Когато това е невъзможно, спирането за престой се извършва успоредно на оста на пътя, най-вдясно на пътното платно”. Съдът е приел, че С. е извършил това, както и че е сигнализирал останалите участници за аварийното си спиране.
„Следвало е полицейските служители да положат повече усилия за изясняване на причините за настъпилото ПТП и едва тогава на базата на обективен анализ да пристъпят към вземане на административно нарушение“, пише в решението си севлиевският съд. „При така изложеното, съдът намира, че непосредствената причина за възникналото ПТП е неправомерното поведение на водача на другият автомобил…“.
Решението отменя наказателното постановление и глобата на С., осъжда ОД на МВР-Габрово да му плати разходите за адвокат, но не е окончателно. То може да бъде обжалвано пред Административния съд в Габрово.