РУЖА ЛЮБЕНОВА
Районният съд в Севлиево реши да накаже с хиляда лева глоба гласоподавател, пренебрегнал изискванията на Изборния кодекс за уседналост и упражнил вота си, въпреки че нямал право на това. Направил го в българското посолство в Москва, Руската федерация, на 26 май 2019 г. при провеждане на избори за членове на Европейския парламент от Република България.
Сега, на 7 февруари 2022 г., случаят вече има съдебно решение в севлиевския съд, но наказаният М. Г. М. има още една възможност – до обжалва пред Окръжният съд в Габрово в 15-дневен срок.
В решението на севлиевския съд е написано: „признава обвиняемия М. Г. М. … за виновен … че на 26.05.2019 година в гр. Москва, Руска федерация, посолство на Република България… при провеждане на избори за членове на Европейски парламент от Република България… е упражнил избирателно право, без наличие на такова… в нарушение на чл. 350, ал.1 във връзка с §1, т. 2, б. „а“ от Изборния кодекс, а именно: не е живял най-малко три месеца в Република България или в друга държава – членка на Европейския съюз…“ МГМ имал постоянен адрес в Севлиево, но настоящият му бил в Русия. В деня на изборите се явил в българското посолство в Москва и поискал да упражни правото си на вот. Тъй като не бил вписан в списъка за гласуване извън страната, той бил добавен от секционната избирателна комисия в допълнителна страница към списъка за гласуване извън страната. За целта представил паспорт, издаден от МВР и декларация, че има адресна регистрация по постоянен адрес и по настоящ адрес на територията на Република България най-малко 60 дни от последните три месеца към 26.05.2019. Но това не било вярно. И последвал извода, че М. Г. М. не е имал активно избирателно право и въпреки това е гласувал.
За подобно нарушение законът предвижда наказание „пробация“ със срок до шест месеца или глоба от 100 до 300 лева. М. Г. М. не е осъждан до момента и затова съдът прие, че предложението на прокуратурата за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност, предвидени в чл. 78а, ал. 7 от Наказателния кодекс. Бяха взети предвид чистото му съдебно минало, признаването на вина и съдействието му за разкриване на обективната истина в пълнота. Затова случаят приключи с административно наказание – глоба от 1000 лева и заплащане на около 180 лева разноски и такси по делото.