РУМЯНА ВЕСЕЛИНОВА,
Клуб „Млад журналист“, ПГ ”М. Попов”
С тематичен урок, с четене и преписване на любими произведения в ПГ „Марин Попов“ отбелязахме Международния ден на ръкописа. Датата 23 януари не е избрана случайно. На 23 януари 1737 г. е роден американският общественик Джон Хенкок, който пръв е сложил подписа си под Декларацията на независимостта.
Според исторически справки, изкуството на писане датира от 3200 г. пр. н. е., когато в Месопотамия хората пишели с тръстикови пръчици върху плочки от мека глина, т. нар. клинопис. Оттам писането се пренася в Египет, където красиво изписани йероглифи са запазени до днес. Една глинена плочка с пиктограми, открита край село Рибен, област Плевен в България, се явява потвърждение на друга теория, а именно, че писмеността е открита от европейците много преди египтяните и месопотамците. Твърди се, че находката е на 7000 години и ако правилно е датирана, това я прави артефакт с най-древното писмо.
В края на 18 век по нашите земи се създават първите школи по писане, в които се обучавали писарите. Така постепенно те започнали да преписват религиозни и исторически текстове. По-късно се появяват и авторски произведения, написани на ръка на новобългарския книжовен език. Да пишеш правилно и красиво било привилегия на малцина.
В наше време повечето хора предпочитат да пишат с клавиатури, да изпращат кратки съобщения или имейли и постепено ръкописът остава на заден план. Мнозина от учениците се включиха в инициативата ни за красиво преписан текст, а в края на този вълнуващ ден анализирахме нашите почерци и опитахме да разкрием тайните на графологията.