-Очакват министрите Гроздан Караджов и Борислав Сандов за дискусия на заседанието на ОбС-Габрово в четвъртък, 27-ми януари т. г.
-Една от главните цели на депутата Богомил Петков е изграждане на тунела под Шипка, заедно с обходния път на Севлиево, обясни той в интервю за вестник “Росица”
РУЖА ЛЮБЕНОВА
Вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов и колегата му по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов са поканени на заседанието на Общинския съвет в Габрово, което ще се проведе на 27 януари т. г. Най-важната тема, която габровските парламентаристи желаят да обсъдят с двамата представители на изпълнителната власт е строежът на тунела под връх Шипка.
Поканата е отправена от името на председателя на ОбС-Габрово инж. Климент Кунев и кмета на града Таня Христова. В нея е посочено, че домакините желаят да покажат на терен какво е изградено дотук по мащабния инфраструктуран проект. Засега няма потвърждение дали двамата вицепремиери са приели поканата на габровци. Утре ще има повече яснота по въпроса.
Само преди дни министър Гроздан Караджов увери, че проектът за изграждането на тунел под Шипка не е спрян, по него се работи активно, като темпото дори ще се ускори, за да се наваксат закъсненията. „Ако хората, от които зависеше досега изграждането на пътища у нас, имаха същата страст, упоритост и ентусиазъм, както габровци по отношение на тунела под Шипка, страната ни щеше да изглежда по съвсем различен начин. В това ме убедиха многобройните разговори с гражданите от този край, откакто съм министър“, написа във фейсбук страницата си Караджов.
Вицепремиерът уточни, че за 7 години са построени 23 километра с два малки тунела.
„Предстои изграждането на най-сериозното съоръжение – тунелът от 3,2 км и подходите към него. Тук всички отчуждителни процедури са приключили, има направен ОВОС, има и избран изпълнител“, допълни Караджов.
34% от финансирането ще бъдат по оперативна програма “Транспортна свързаност” 2021-2027, която трябва да бъде одобрена до края на тази година. Останалите средства ще са от държавния бюджет.
Заложеният в договорите срок за изпълнение на обхода на Габрово, включително тунел под връх Шипка, е 50 месеца – 8 месеца за проектиране и 42 месеца за строителство (общо 4 години и два месеца). „Проектът за тунел на Шипка няма бъде готов в моя мандат като министър. Но с ръка на сърцето мога да гарантирам, че всичко, което зависи от мен, ще бъде направено, за да се реализира мечтата на габровци“, отбеляза Гроздан Караджов.
Относно критиките към големината на тунела (две ленти, а не четири), вицепремиерът заяви, че проектът може да се развие на два етапа. „Сега работим по вече съществуващия план за тунела с една тръба за платната и една аварийна, така че да пуснем максимално бързо трасето в експлоатация. В процеса на строителството ще анализираме внимателно трафика и ако се налага, ще направим проект и ще намерим финансиране за допълнителна тръба към вече изградения тунел“, поясни ресорният министър.
Впрочем, преди дни отношение към изграждане на тунел под Шипка взе и народният представител от Габровска област Богомил Петков, член на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление. В интервю за в. „Росица“ той изказа мнение, че проектът за тунела не е спрян, просто се обсъждат по-добри варианти за неговата реализация. А помним, че двете главни цели, които депутатът си постави при влизането си в парламента, са изграждане на тунела под Шипка заедно с обходния път на град Севлиево и pешаване на водния проблем в общината.